Dört istifanın ardından Kosova'nın kuzeyindeki beldeler için "olağanüstü" seçim kararı

Haberler
_QHA Ankara
08 Nisan 2019, 23:57
_QHA Ankara
08 Nisan 2019, 23:57

Kosova’nın kuzeyinde yer alan eyaletlerde seçim kararı alındı. Buna göre; Kuzey Mitroviça, Zubin Potok,  Leposaviç ve Zveçan belediye başkanlarının belirlenmesi için yapılması planlanan olağanüstü seçim kararını bizzat Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi açıkladı.

Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Yerel Yönetim Bakanlığı’nın talebini göz önünde bulundurarak ve siyasi partiler ile Merkez Seçim Komisyonu’yla yapılan danışmalardan sonra Kuzey Mitroviça, Zubin Potok, Leposaviç ve Zveçan belediye başkanları için olağanüstü seçimlerin belirlenmesi ve ilan edilmesini kararlaştırdı. Bu kararla uyumlu olarak Kosova Cumhuriyeti’nin bu dört belediyesinde seçimler 19 Mayıs 2019 tarihinde yapılacak.

“ÇIKARLARINIZI GÖZETİN” ÇAĞRISI

Başbakan Ramush Haradinaj, Kosova Cumhurbaşkanı’nın kuzey belediyelerde seçimleri ilan etmesi kararından sonra vatandaşların çıkarlarını temsil etmeleri için anayasal haklardan faydalanmaları adına siyasi temsilcilere çağrıda bulundu.

Başbakan Ramush Haradinaj, Facebook hesabından kuzey belediyeleri sınırları içerisindeki vatandaşlara şu çağrıda bulundu:

Kosova Cumhuriyeti Başkanının Zubin Potok, Zveçan, Leposaviç ve Kuzey Mitroviça belediyelerinde seçimleri ilan etmesi kararından sonra, 19 Mayıs 2019 seçimlerinde yarışacak siyasi partileri, vatandaşların çıkarlarını temsil etmeleri için anayasal haklardan faydalanmaları adına seçimlere bu seçimlere katılmaya davet ediyorum. Ayrıca belediyelerin yararı için çalışacak en iyi adayları seçmeleri adına vatandaşları da seçimlere katılmaya davet ediyorum. Anayasa ve kanunlarımıza, en demokratik uluslararası standartlara dayalı serbest ve demokratik bir seçim için çağrıda bulunuyorum.

SIRPLAR HAREKETE GEÇTİ

Kuzey belediyelerindeki seçimler nedeniyle Sırbistan devleti ve Kosovalı Sırp temsilciler arasında 10 Nisan tarihinde Belgrad’da bir görüşmenin düzenleneceği bildirildi.

Kosovalı Sırpların yaklaşık yüzde 100 desteğine sahip olduğunu iddia eden Sırp Listesi, Belgrad ile sürdürülecek koordinasyonla önemli ve hassas konularda mücadele etmeyi sürdüreceğini açıkladı.

Bilindiği gibi hem İvanoviç Cinayeti tutuklamaları hem de Sırp mallarına konulan yüzde 100’lük vergi kararı nedeniyle protestoların sürdüğü Kosova’nın kuzey bölgelerindeki dört belediye başkanı 2018 kasım ayında görevlerinden istifa etmişti. Kuzey Mitroviça, Zubin Potok, Leposaviç ve Zveçan belediyelerinin başkanlarının istifalarını sunduğu bildirilirken, söz konusu kararın Kosova hükûmetinin Sırp mallarına yüzde 100’lük vergi kararı almasıyla birlikte gerginleşen durumla ilgili olduğu belirtilmişti.

Bu bölgedeki Sırplar, Avrupa Birliği (AB) ve ABD tarafından da eleştirilen bu vergiye karşı gelmek için sık sık protesto gösterileri düzenlemişlerdi.