Donetsk'te Rus bombardımanı: Son bir günde 1 ölü, 8 yaralı

Güncel
qha muhabir
28 Nisan 2022, 02:16
qha muhabir
28 Nisan 2022, 02:16

Ukrayna Donetsk Bölgesel Askeri İdaresi Başkanı Pavlo Kırılenko, Donetsk bölgesinde meydana gelen Rus hava saldırılarında bir sivilin öldüğünü, sekiz sivilin de yaralandığını bildirdi.

Donetsk Bölgesel Askeri Sivil İdaresi Başkanı Pavlo Kırılenko’nun (Pavlo Kyrylenko) Telegram kanalında yaptığı açıklamaya göre, Rus ordusu, 27 Nisan 2022 tarihinde de Donetsk bölgesini bombaladı.

Rusya sivilleri öldürüyor” diyen Pavlo Kırılenko, 27 Nisan 2022’de Donetsk bölgesi Marinka’daki Rus saldırılarında bir sivilin öldürüldüğünü açıkladı. Bombardımanda sekiz sivilin daha yaralandığını da sözlerine ekledi.

RUSYA, DONETSK’TE YOĞUN BOMBARDIMANA DEVAM EDİYOR

Ayrıca Kırılenko, Rusların Lugansk bölgesine yönelik bombardımanında yaralanan iki kişinin Bahmut’ta tıbbi yardım aldığını söyledi. Kırılenko’nun yayımladığı paylaşımda, Rus işgalinin başlamasından bu yana Donetsk bölgesinde Ruslar tarafından toplamda 275 sivil öldürüldü ve 868 kişi yaralandı.

Öte yandan, Bu istatistiklerin Mariupol ve Volnovaha’daki kayıpları içermediği belirtildi.

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta 2’nci ayı geride bıraktı. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. İşgalci Rusya, Ukrayna’da 24 Şubat’tan 24 Nisan’a kadar 22 bin asker ve 190’a yakın savaş uçağı kaybetti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi başlattı. Rus ordusu yaklaşık 2 aydır Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle yaklaşık 4 milyon Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.