“Donbaslılara Rus vatandaşlığı verme sürecinin kolaylaştırılması sessiz bir ilhak”

Güncel
Anife Bilal
02 Mayıs 2019, 22:50
Anife Bilal
02 Mayıs 2019, 22:50

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics,  Kremlin yönetiminin  Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından işgal edilen Donetsk ve Lugansk sakinleri için Rusya vatandaşlığı verilmesi sürecini kolaylaştırması kararına ilişkin, “Avrupa Birliğinin (AB) sert bir tepki gösterilmesi gereken sessiz bir ilhak” değerlendirmesinde bulundu.

Varşova’da düzenlenen basın konferansında konuşan Rinkevics, “Bu tamamen kabul edilemez, bu sessiz bir ilhak gerçekleştirme girişimi. Bana göre, bölgedeki tüm ülkelerin bu konuda birleşmesi ve AB’nin bu tür eylemlere çok daha güçlü ve kararlı bir cevap vermesi gerekiyor.” dedi.

Letonya Dışişleri Bakanı, Ukrayna, Gürcistan ve Moldova’nın reform uygulama konusunda verilen yardımın yanında Rus saldırganlığını önleme konusunda da desteğe ihtiyacı olduğunu belirtti.

24 Nisan 2019 tarihinde imzaladığı kararname ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından işgal edilen Donetsk ve Lugansk sakinleri için Rusya vatandaşlığı verilmesi sürecini kolaylaştırmıştı.

Ayrıca Putin, dün bir kararname daha imzalayarak farklı kategorilerdeki Ukrayna vatandaşlarına, Rus vatandaşlığının kolaylaştırılmış prosedüre göre verilmesine izin verdi.