Donbas teröristlerinden tehdit: Ukrayna sınırı asla kontrol altına alamayacak

02 Ekim 2019, 13:29

Rus yanlısı teröristler tarafından kurulan sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ve sözde Lugansk Halk Cumhuriyetlerinin liderleri Denis Puşilin ve Leonid Paseçnik, “Steinmeier formülünün” Kıyiv yönetimi tarafından imzalanmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Sözde Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyeti liderleri, kendileriyle bir uzlaşmaya varılmadan Donbas’ın özel statüsü ile ilgili yasada bir değişiklik yapılmaması talebinde bulundular.

Rus basınında yansıyan sözde liderlerin açıklaması şu şekilde: “Dün Rusya, Almanya ve Fransa sayesinde Ukrayna nihayet “‘Steinmeier formülünü’ imzaladı. Böylece, Donbas halkının kendi kaderlerini bağımsız olarak belirleme hakkı tanınıyor. Biz hangi dilde konuşmamız gerektiğini, ekonomi ve adalet sistemi nasıl olacağını ve Rusya ile nasıl entegre olacağımız konusuna kendimiz karar vereceğiz. Bu bizim işimiz, bizim amacımız.”

Açıklamada ayrıca sözde cumhuriyetlerin “nihayetinde tam özyönetim ve özerkliğe kavuşmak için Minsk’teki müzakerelerine devam edeceği” kaydedildi.

“KIYİV YÖNETİMİ SINIRLARI KONTROL ALTINA ALAMAYACAK!

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’i “Donbas’a kendi şartları dayatmama” çağrısı yapan ayrılıkçı teröristlerin liderleri, “Zelenskiy, Donbas’taki seçimlerin sadece Ukrayna sınırı üzerindeki kontrolün geri alınmasından sonra düzenleneceğini söylerken; o seçimlerin ne zaman yapılacağının onun değil bizim karar vereceğimizi anlamıyor. Kıyiv yönetimi, sınırları asla kontrol altına alamayacak.”  cümlelerini sarf etti.

DONBAS İÇİN “STEİNMEİER FORMÜLÜ”

Dönemin Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, 2015 yılı sonunda Minsk anlaşmalarını uygulamak için bir çözüm önerdi. Steinmeier Formülü, Minsk Anlaşmalarının bir dizi maddesinin paralel bir şekilde yerine getirilmesini öngörüyor. Söz konusu “formüle” göre; Ukrayna’nın ilk önce Donbas’taki seçimlerle ilgili yasayı yürürlüğe sokması ve bundan sonra tarafların askeri güçlerini geri çekmeye başlaması gerekiyor. Daha sonraki adım ise, Donbas’ta seçimlerin düzenlenmesi olacak. Seçimler, AGİT taraftan da kabul edildikten sonra Ukrayna’nın Donbas’a özel statü vermesi, daha sonra da yasa dışı silahlı güçlerin bölgeden tamamen çekilmesiyle ilgili maddenin yerine getirilip bölgenin Ukrayna’nın kontrolü altına dönmesi öngörülüyor.

Kremlin yönetimi, “formülün” kabul edilmesi konusunda uzun süredir ısrar ediyordu. Rusya, bu şart yerine getirilmeden Volodımır Zelenskiy ile Vladimir Putin’in Normandiya Formatı çerçevesinde görüşmesinin mümkün olamayacağını ileri sürüyordu.

UKRAYNA’NIN TUTUMU

Ukrayna ise, ilk önce Donbas bölgesindeki Rus-Ukrayna sınırının Ukrayna kontrolü altına alınması gerektiğini ancak bundan sonra seçimlerin düzenlenebileceğini savunuyor.

DONBAS AYRILIKÇILARI
Steinmeier Formülü
Ukrayna
Bunlara da bakın: