Donbas'tan Belarus'a paralı asker gönderiliyor

Haberler
Anife Bilal
26 Ağustos 2020, 21:00
Anife Bilal
26 Ağustos 2020, 21:00

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra üç haftadır protestoların devam ettiği Belarus’a, işgal altındaki Donbas bölgesinden paralı askerlerin gönderildiği bildirildi. Öte yandan Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Rus hava savunma sistemlerinin ülkesine yerleştirilmesi konusunda anlaşma imzaladı.

Ukraynalı aktivistler geçen hafta, Rusya tarafından desteklenen ayrılıkçıların, işgali altında olan Donbas bölgesinden, Aleksandr Lukaşenko rejimine destek vermek için Belarus’a gönderildiğini duyurdu.

BELARUS’A GİTMELERİ İÇİN PARA TEKLİFİ

Doğu Ukrayna İnsan Hakları Grubu Müdürü Vira Yastrebova, paralı askerlerin yerel askeri merkezleri aracılığıyla toplandığını ve onlara Belarus’a gitmek için 400 dolar teklif edildiğini bildirdi.

Doğu Ukrayna İnsan Hakları Grubundan yapılan açıklamada, “İşgal altındaki Donbas bölgesinden, Rusya ile Belarus sınırına gönüllüleri taşıyan üç otobüs yola çıktı.” diye bildirildi.

PUTİN, BÖLGEDE GÜÇLERİNİN BULUNDUĞUNU REDDETMİŞTİ

Ukrayna İnsan Hakları Yetkilisinin Donetsk ve Lugansk Temsilcisi Pavlo Lisyanskıy, Vira Yastrebova ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Belarus’a insanları taşıyan araçların tespit edildiğini kaydederken, “İnsanları taşıyan kamyonlar. Benzin istasyonlarının birinde Belarus’a gittiklerini bildirdi… Putin ve tüm Rus diplomatların ‘Güçlerimiz orada yok’ şekildeki ana sloganını hatırlıyorsunuz değil mi?” ifadelerini kullandı.

RUSYA BELARUS’A HAVA SAVUNMA SİSTEMİ KURACAK

Öte yandan Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, muhalefetin ve batılı ülkelerin istifa dayatmalarına karşı direnirken, Rusya ile önemli bir anlaşmaya imza attı. Rusya’nın başkenti Moskova’da yapılan Uluslararası Askeri ve Teknik Forumu Army-2020’ye katılan Belarus Savunma Bakanı Sergey Simonenko ve bakanlık heyeti, Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi yönetimiyle bir araya geldi. Yapılan görüşmede, Belarus ve Rusya’nın askeri ve teknoloji şirketleri Almaz ile Antey arasında savunma sanayisinde işbirliği anlaşması imzalandı.

Hava savunma sistemlerinin hangi tipte olduğu konusunda bilgi verilmezken, imzalanan diğer bir anlaşmaya göre ise Belarus’a iki tabur BTR-82A zırhlı araç ile 4 adet Mi-35M tipi helikopterin ilk partisi gönderilecek.

BELARUS’TAKİ OLAYLAR

Belarus’ta Devlet Başkanı Alexandr Lukaşenko’ya karşı düzenlenen kitlesel protestolar ve grevler yaklaşık üç haftadır devam ediyor. AB ve ABD, Lukaşenko’nun zaferiyle sonuçlanan 9 Ağustos seçimlerini sert bir dille eleştirmişti. Belarus’taki muhalefet, seçimlerin hileyle kazanıldığını iddia ediyor. Avrupa Birliği de seçimlerin adil bir biçimde yapılmadığını savunarak, Minsk yönetimini yaptırım uygulamakla tehdit ediyor.