"Donbas'taki savaşı Rusya başlattı"

Güvenlik
Anife Bilal
26 Temmuz 2021, 16:44
Anife Bilal
26 Temmuz 2021, 16:44

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilcisi, Rusya’yı Ukrayna doğusunda devam eden çatışmalardan sorumlu saldırgan bir ülke olarak nitelendirdi. ABD Kıyiv Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı George Kent, Donbas’taki savaşın saldırgan devlet Rusya tarafından başlatıldığını ifade etti.

ABD Kıyiv Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı George Kent, Azatlık Radyosuna verdiği röportajda Donbas’taki savaşın Rusya tarafından başlatıldığı için Rusya’nın da bu savaşı bitirmesi gerektiğini belirtti. Kent yaptığı açıklamada, “Rusya saldırgan bir devlet, o bu savaşı başlattı. Bu çatışma değil; bu gerçek bir savaş. Ukrayna değil, Rusya bu savaşın sonlandırılmasından sorumlu. Bu Ukrayna’da devam eden savaş, Ukrayna’nın savaşı değildir. Bu aslında tamamen Rusya’nın savaşı.” dedi. Bununla birlikte Kent ülkesinin, Ukrayna’ya verilen desteğin artırılması ve savunma yeteneklerini güçlendirmesi konusunda çalıştığını belirtti.

Bilindiği gibi, son bir yıl içinde Donbas’ta yaklaşık 40 Ukraynalı asker hayatını kaybetti.

KAPSAMLI ATEŞKES ANLAŞMASININ SÜRESİ SONA ERDİ

Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu tarafından sağlanan anlaşma üzerine, 27 Temmuz’dan itibaren Ukrayna birlikleri ile Donbas bölgelerini işgal eden yasa dışı silahlı güçler arasında “kapsamlı ateşkes” rejimi yürürlüğe girmişti. 31 Mart 2021 tarihinde düzenlenen Üçlü Temas Grubu toplantısında Rus tarafı, Ukrayna’nın tam kapsamlı ateşkes anlaşmasını 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren uzatma teklifini reddetti.

RUSYA YÜZÜNDEN ANLAŞMAYA VARILAMADI

Daha sonra, Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu, Donbas’taki askeri gerilimin artmasını görüşmek için acil bir şekilde 7 Nisan 2021 tarihinde toplandı. Taraflar, toplantıda ateşkesin yeniden sağlanması gerektiğini teyit etti. Ancak Rusya’nın tutumu dolayısıyla görüşmede yazılı bir belge imzalanamadı.