Donbas'taki saldırılar devam ediyor: Bir Ukraynalı asker hayatını kaybetti

Güncel
Anife Bilal
19 Nisan 2021, 14:22
Anife Bilal
19 Nisan 2021, 14:22

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesini işgal altında tutan Rus silahlı güçleri, Ukrayna ordusuna yönelik saldırıları sürdürüyor. İşgalcilerin hain saldırıları sonucu, dün bir Ukraynalı asker hayatını kaybetti ve bir asker yaralandı.

Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada, Rus işgalci güçlerin 18 Nisan 2021 tarihinde 8 defa saldırı düzenlediği bildirildi. Düşmanın 120 mm kalibrelik havanlar, bombaatarlar, büyük kalibreli makineli tüfekler, hafif silahlarla saldırdığı belirtildi. Saldırılar sonucu bir Ukraynalı askerin hayatını kaybettiği ve bir askerin yaralandığı aktarıldı.

RUS SİLAHLI GÜÇLERİNİN SALDIRILARI, 2021 YILINDA ARTIŞ GÖSTERDİ

Ukrayna’nın doğusunu işgal altına alan Rus işgalci güçlerinin, 2021 yılının başından bu yana Ukrayna ordusuna yönelik düzenlediği hain saldırılar sonucu toplamda 29 Ukraynalı asker hayatını kaybetti.

“UKRAYNA DOĞU SINIRLARI BOYUNCA 40 BİN RUS ASKER KONUŞLANDIRILDI”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın sözcüsü Yuliya Mendel, 12 Nisan’da yaptığı açıklamada, Rus silahlı güçlerin 2021 yılın başından bu yana, yoğun bir şekilde saldırılara başladığını ifade etmişti. Mendel, Ukrayna’nın işgal altında bulunan Donbas topraklarına saldırmayı planlamadığını kaydederek, “Tüm dünya bugün Rus birliklerinin Ukrayna sınırlarının yakınında yoğunlaştırılmasından bahsediyor. Halihazırda doğu sınırımız boyunca 40 bin Rus askeri konuşlandırıldı. İşgal altındaki Kırım’da da 40 bin asker bulunuyor. Rusya saldırıya geçebilir mi? Evet, bunu 2014 yılında gördük. Fakat durumu soğukkanlılıkla değerlendirmeliyiz; panik yapmak ve durumu kötüleştirmek, tehdidin gerçekliğini küçümsemek kadar aptalca.”  ifadelerini kullanmıştı.