Donbas'taki saldırılar devam ediyor: Bir Ukraynalı asker hayatını kaybetti

Haberler
Anife Bilal
25 Kasım 2020, 12:02
Anife Bilal
25 Kasım 2020, 12:02

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesini işgal altına alan Rus silahlı güçler, ateşkes ihlallerine devam ediyor. Devam eden hain saldırılar sonucu, bir Ukraynalı asker hayatını kaybetti.

Donbas bölgesini işgal altına alan Rus silahlı güçler, yürürlükte olan ateşkes anlaşmasına rağmen Ukrayna birliklerine saldırmaya devam ediyor. Ukrayna ordusundan bu sabah yapılan açıklamada, işgalci güçlerin son 24 saat içinde dört defa ateşkesi ihlal ettiği ve saldırılar sonucu bir Ukraynalı askerin hayatını kaybettiği bildirildi.

DÖRT DEFA ATEŞKESİ İHLAL ETTİLER

Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada, “24 Kasım 2020 tarihinde Rusya Federasyonu’nun silahlı güçleri ve paralı askerleri en az dört defa ateşkes anlaşmasını ihlal etti.” diye bildirildi. Öte yandan keskin nişancı ateşi sonucu bir Ukraynalı askerin ağır yaralandığı ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtildi.

TARAFLAR, KAPSAMLI ATEŞKES KONUSUNDA ANLAŞMIŞTI

Bilindiği gibi, Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu tarafından sağlanan anlaşma üzerine, 27 Temmuz’dan itibaren Ukrayna birlikleri ile Donbas bölgelerini işgal eden yasa dışı silahlı güçler arasında “kapsamlı ateşkes” rejimi yürürlüğe girmişti.