Donbas'taki saldırılar devam ediyor: 2 Ukraynalı asker yaralandı

Haberler
Anife Bilal
02 Nisan 2021, 14:58
Anife Bilal
02 Nisan 2021, 14:58

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesini işgal eden Rus silahlı güçler, Ukrayna birliklerine saldırmaya devam ediyor. Saldırılar sonucu son bir günde 2 Ukraynalı asker yaralandı.

Donbas bölgesini işgal altına alan Rus silahlı güçler, Ukrayna ordusuna yönelik saldırıları sürdürüyor. Ukrayna ordusundan bu sabah yapılan açıklamada, düşmanın 13 defa saldırı düzenlediği ve saldırılar sonucu 2 Ukraynalı askerin yaralandığı bildirildi. Açıklamada, işgalci güçlerin Minsk Anlaşmaları çerçevesinde yasaklanan 82 ve 120 kalibrelik havanlar, tanksavar füze sistemi, çeşitli sistem bomba atarlar, büyük kalibreli makineli tüfekler ve ve hafif silahlarla saldırdığı aktarıldı.

TARAFLAR, KAPSAMLI ATEŞKES KONUSUNDA ANLAŞMIŞTI

Bilindiği gibi, Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu tarafından sağlanan anlaşma üzerine, 27 Temmuz’dan itibaren Ukrayna birlikleri ile Donbas bölgelerini işgal eden yasa dışı silahlı güçler arasında “kapsamlı ateşkes” rejimi yürürlüğe girmişti. 31 Mart 2021 tarihinde düzenlenen Üçlü temas Grubu toplantısında Rus tarafı, Ukrayna’nın tam kapsamlı ateşkes anlaşmasını 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren uzatma teklifini reddetti.

RUSYA’DAN UKRAYNA SINIRINA YOĞUN ASKERİ SEVKİYAT

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart’ta Ukrayna Parlamentosunda yaptığı konuşmada, Rusya’nın Ukrayna sınırı boyunca 28 taktik tabur grubu konuşlandırdığını bildirdi. Homçak, Rusya’nın işgal altındaki Kırım’da, Rusya’nın Rostov, Bryansk ve Voronej bölgelerindeki askeri varlığı artırdığını ayrıca Kremlin yönetiminin Donbas bölgelerine askeri teçhizat ve mühimmat temin etmeyi sürdürdüğünü aktardı.