Donbas'taki saldırılar: AB, Rusya'dan bölücüler üzerindeki nüfuzunu kullanmasını istedi

08 Ağustos 2019, 17:34

Avrupa Birliği (AB), Rusya’dan ateşkes anlaşmasına uymalarını sağlamak için Ukrayna’nın doğusunda çatışan Rusya yanlısı bölücü teröristlerin üzerindeki nüfuzunu kullanmasını istedi.

AB basın servisinden yapılan açıklamada, “Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde bulunan Pavlopol kasabası yakınındaki yoğun çatışmalar dört Ukraynalı askerin ölümüne neden oldu. Bu kayıp Ekim 2018’den beri bir günde yaşanan en büyük kayıptır. Bu sivil halkın hayatını tehlikeye atan ateşkes anlaşmasının açık ihlalidir.” diye kaydedildi.

AB’nin çatışmaların derhal sonlandırılması için Rusya’dan desteklediği bölücülere baskı uygulamasını beklediğini belirtilen açıklamada, “Çatışmanın barışçıl ve istikrarlı çözümüne yönelik müzareke çabalarının önemini vurguluyor, Normandiya Formatı, AGİT ve Üçlü Temas Grubu çerçevesinde atılan adımları destekliyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Bilindiği üzere, 6 Ağustos 2019 tarihinde Ukrayna’nın doğusunda Rus yanlısı teröristlerin düzenlediği saldırılar sonucunda dört Ukraynalı asker hayatını kaybetmişti.

Avrupa Birliği
Donbas
Rusya
Bunlara da bakın: