Donbas'taki Rus askeri varlığını gösteren yeni kanıtlara ulaşıldı

Güncel
Anife Bilal
19 Ağustos 2019, 11:19
Anife Bilal
19 Ağustos 2019, 11:19

Londra merkezli Forensic Architecture araştırma grubu, Rus ordusunun, Ukrayna’nın işgal edilen Donbas bölgesindeki varlığını ispatlayan yeni kanıtlara ulaştı.

İngiliz  The Guardian gazetesinde yayınlanan habere göre; yeni kanıtlar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde (AİHM) açılan davalarda kullanılacak.

Araştırmacılar, ağustos 2014 yılında İlovaysk çatışması sırasında Rus askeri müdahalesinin varlığını gösteren kanıtları topladı. Araştırmacıların topladığı uydu görüntülerinde, Donbas’taki Rus askeri araçlar ve sadece Rus ordusunda olan T-72B3 tank konvoyları görüntüleniyor.

Bunun dışında uzmanlar İlovaysk çatışması sırasında Donbas sakinlerinin YouTube’ta yayınladığı toplam süresi 2 bin 500 saat olan videoları izleyerek analiz etti.

İLOVAYSK FACİASI

18 Ağustos 2014’te çoğu gönüllü askerlerden oluşan Ukrayna birlikleri, İlovaysk şehrinin bir kısmını kontrol altına almayı başarmıştı. Ancak Rus askeri birliklerinin bölgeye girmesi ve bazı Ukrayna birliklerinin ihaneti sonucunda İlovaysk şehrindeki Ukraynalı askerler kuşatmada kalmıştı.

Yapılan müzakereler sonucunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukraynalı askerlerin bölgeden geri çekilmesi için bir yeşil koridorun açılacağını duyurmuştu. 29 Ağustos 2014 sabahı Ukraynalı birlikler gruplar halinde şehirden çıkmaya başladı, ancak ayrılıkçılar çekilmekte olan askerlere ateş açarak bu koridoru kan gölüne çevirdi. Yüzlerce Ukraynalı asker geri çekildikleri sırada havan topu ve ağır silahların saldırısına maruz kaldı. Resmi verilere göre İlovaysk faciası sırasında 366 Ukraynalı asker hayatını kaybetti, 158’i kayboldu, 429’u yaralandı ve 128’i esir düştü. Olaydan sağ olarak kurtulmayı başaranların orada yaşadıklarını “bir kıyma makinesinin içinde olmak gibi” şeklinde tanımlamaları tarihe yazıldı.