Donbas'taki işgalci güçler saldırılarına devam ediyor: Bir Ukraynalı asker hayatını kaybetti

Güvenlik
Anife Bilal
11 Ağustos 2021, 10:40
Anife Bilal
11 Ağustos 2021, 10:40

Ukrayna’nın doğu bölgelerini işgal altına alan Rusya destekli terörist güçleri, Ukrayna birliklerini provoke etmek için saldırmaya devam ediyor. İşgalcilerin son bir günde düzenlediği hain saldırılar sonucu bir Ukraynalı asker hayatını kaybetti.

Ukrayna ordusundan yapılan açıklamaya göre, Rusya destekli işgalci güçleri, 10 Ağustos’ta Ukrayna birliklerine 16 defa saldırdı. Düşman güçlerin 122 mm kalibrelik topçu sistemi, 120 mm ve 82 mm havanlar, otomatik bomba atar sitemleri, büyük kalibreli makineli tüfekler ve diğer silahlarla saldırdığı bildirildi. İşgalci güçlerin saldırısı sonucu bir Ukraynalı asker hayatını kaybederken iki asker de yaralandı.

İŞGALCİ GÜÇLER BİR YILDA 45 UKRAYNALI ASKERİ ÖLDÜRDÜ

Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu Ukrayna Heyeti, 27 Temmuz 2020 – 27 Temmuz 2021 tarihleri arasında Donbas’taki çatışmalarda 45 Ukraynalı askerin hayatını kaybettiğini bildirmişti.

KAPSAMLI ATEŞKES ANLAŞMASININ SÜRESİ SONA ERDİ

Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu tarafından sağlanan anlaşma üzerine, 27 Temmuz 2020 tarihinden itibaren Ukrayna birlikleri ile Donbas bölgelerini işgal eden yasa dışı silahlı güçler arasında “kapsamlı ateşkes” rejimi yürürlüğe girmişti. 31 Mart 2021 tarihinde düzenlenen Üçlü Temas Grubu toplantısında Rus tarafı, Ukrayna’nın tam kapsamlı ateşkes anlaşmasını 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren uzatma teklifini reddetti.

RUSYA YÜZÜNDEN ANLAŞMAYA VARILAMADI

Daha sonra, Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu, Donbas’taki askeri gerilimin artmasını görüşmek için acil bir şekilde 7 Nisan 2021 tarihinde toplandı. Taraflar, toplantıda ateşkesin yeniden sağlanması gerektiğini teyit etti. Ancak Rusya’nın tutumu dolayısıyla görüşmede yazılı bir belge imzalanamadı.