Donbas'taki işgalci güçler, bir günde 22 defa saldırdı

Güvenlik
Anife Bilal
24 Haziran 2021, 13:58
Anife Bilal
24 Haziran 2021, 13:58

Ukrayna’nın doğusundaki bölgeleri işgal altına alan Rusya destekli ayrılıkçı güçler, Ukrayna birliklerine saldırmaya devam ediyor. Ukrayna ordusu, işgalci güçlerin son bir günde 22 defa saldırı düzenlediğini açıkladı.

Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada, Rusya destekli işgalci güçlerin, 23 Haziran 2021 tarihinde Ukrayna birliklerine 22 defa saldırı düzenlediği bildirildi. Düşman güçlerin, 120 ve 82 mm kalibrelik havanlar, tanksavar bomba atarlar, büyük kalibreli makineli tüfekler, hafif silahlarla saldırdığı aktarıldı.

UKRAYNA ASKERLERİ HAYATINI KAYBETMEYE DEVAM EDİYOR

Mayıs ayında, AGİT Daimi Konseyinde konuşan Ukrayna Temsilcisi Yevgen Tsımbalyuk, Donbas bölgesini işgal altında tutan Rusya destekli silahlı güçlerin, saldırılarına devam ettiğini anlatırken, “Ateşkes anlaşmasının Temmuz 2020’de yürürlüğe girdiği andan bu yana 38 Ukraynalı asker hayatını kaybetti ve 115’i yaralandı.” diye bildirmişti.

KAPSAMLI ATEŞKES ANLAŞMASININ SÜRESİ SONA ERDİ

Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu tarafından sağlanan anlaşma üzerine, 27 Temmuz’dan itibaren Ukrayna birlikleri ile Donbas bölgelerini işgal eden yasa dışı silahlı güçler arasında “kapsamlı ateşkes” rejimi yürürlüğe girmişti. 31 Mart 2021 tarihinde düzenlenen Üçlü Temas Grubu toplantısında Rus tarafı, Ukrayna’nın tam kapsamlı ateşkes anlaşmasını 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren uzatma teklifini reddetti.

RUSYA YÜZÜNDEN ANLAŞMAYA VARILAMADI

Daha sonra, Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu, Donbas’taki askeri gerilimin artmasını görüşmek için acil bir şekilde 7 Nİsan 2021 tarihinde toplandı. Taraflar, toplantıda ateşkesin yeniden sağlanması gerektiğini teyit etti. Ancak Rusya’nın tutumu dolayısıyla görüşmede yazılı bir belge imzalanamadı.