Donbas'taki ayrılıkçı teröristlerden "geniş özerklik" talebi

Güncel
Anife Bilal
31 Mayıs 2019, 15:28
Anife Bilal
31 Mayıs 2019, 15:28

Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından yasa dışı olarak oluşturulan sözde “Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinin” elebaşları, Donbas bölgesine “Ukrayna’ya bağlı geniş özerklik” statüsü verilmesini talep ediyor.

Sözde cumhuriyetlerin işgalci yönetimi internette “kampanya” başlatarak Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’den güya “Donbas’ın seçimini tanımaya” davet ederek bölgeye “Ukrayna’ya bağlı geniş özerklik” statüsü vermesini talep etti.

KREMLİN’İN PLANININ PARÇASI

Rus yanlısı bölücülerin bu girişimini yorumlayan Ukrayna milletvekili Dmitriy Tımçuk, söz konusu “kampanyanın” Kremlin’in planın bir parçası olduğunu ifade etti.

Facebook sayfasında açıklama yapan Tımçuk Moskova’nın Kıyiv’i (Kiev) Donbas bölgesine “Ukrayna’ya bağlı geniş özerklik” statüsü vermeye zorlamaya çalıştığını kaydederken, söz konusu planı gerçekleştirmek için Rusya’nın farklı yolları kullandığını belirtti. Kremlin’in uluslararası alanda, şu an Ukrayna’da yapılan Cumhurbaşkanı seçimleri sonrasında sözde “iç çatışmanın” çözülmesi için olumlu şartların oluştuğunu iddia ettiğini vurgulayan Tımçuk, öte yandan Ukrayna’daki Rus yanlısı siyasetçilerin yeni yönetimi Rus yanlısı ayrılıkçıların “özerklik” taleplerine kulak vermeye ve onlarla doğrudan diyaloga davet ettiğine dikkat çekti. Bunun dışında sözde Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetleri sakinlerine Rusya pasaportları dağıtıldığını belirten Tımçuk, ayrıca yürütülen propaganda aracılığıyla işgalci yönetimin Donbas’ta daha sonra kendi kaderini tayin etmek hakkı yani “referandum” düzenleyerek Rusya’ya “yasal bağlanma” vaadiyle “Ukrayna’ya bağlı geniş özerklik” statüsünün verilmesi gerektiği yönünde kamuoyunun şekillendirildiğini söyledi.

AMAÇ UZUN VADEDE RUSYA’NIN NÜFUZUNU GENİŞLETMEK

“Kremlin neden Rusya tarafından yağmalanıp yok edilen Donbas’a ihtiyaç duysun?” sorusunu soran Tımçuk şu tespitlerde bulundu: “Moskova, ‘Donbas’ın özerkliği’ bağlamındaki durumun daha da gelişmesi için çeşitli seçenekler düşünüyor ve kısa vadede aşağıdaki hedefleri takip ediyor:

-Ukrayna’nın doğusundaki işgal altındaki bölgeleri geniş özerklik hakkıyla Ukrayna’nın sözde kontrolü altına geri verilecek ancak defacto şekilde siyasi ve ekonomik olarak bölge Kremlin ve onun özel servislerinin kontörlü altında kalacak. Bu adım Batı’ya ilk önce AB’ye Rusya’ya karşı yaptırımları yeniden gözden geçirme ve kaldırma ayrıca Kırım konusunun parantez dışına taşınması yönünde bir işaret olacak;

-“Özerkliğin” finansmanı ve yok edilen altyapının yeniden inşa edilmesi Ukrayna bütçesinden yapılacak. Öte yandan “özerkliğe” giden finansal kaynakları tamamen Moskova’nın kuklaları kontrol edecek;

-Ukrayna’nın diğer bölgelerindeki ayrılıkçı fikirleri şişirilecek ve doğudan batıya ilerleyerek Ukrayna topraklarındaki Rus etkisini genişletilecek;

-Ukrayna’nın NATO ve AB’ye entegrasyon çabalarını tamamen engellenecek.

Bugün Ukrayna, Moskova’nın bu senaryolarına karşı koymaya hazır mı? Hazır olmasına inanmayı çok istiyorum.”