Donbas'ta teröristlerin tarafında savaşan Letonya vatandaşı yargılanmaya başladı

Haberler
Anife Bilal
07 Ocak 2021, 16:56
Anife Bilal
07 Ocak 2021, 16:56

Letonya’da, Ukrayna’nın doğusundaki çatışmalarda Rus yanlısı ayrılıkçı teröristlerce yasa dışı olarak oluşturulan sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti (DNR) için savaşan İvar Kelli yargılanmaya başladı. Ayrıca mahkemede Kelli’nin aleyhine yeni kanıtlar sunuldu.

Ukrayna’nın doğusundaki çatışmalarda Rus yanlısı ayrılıkçı teröristlerce yasa dışı olarak oluşturulan sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti (DNR) için savaşan Letonya vatandaşı İvar Kelli’nin davası, 5 Ocak 2020 tarihinde mahkemede görülmeye başladı. İddianameye göre Kelli, Şubat 2015 ile Mayıs 2016 tarihleri arasında Donbas’ta teröristlerin tarafında savaştı. 

KANITLARA VİDEO GÖRÜNTÜLERİ EKLENDİ

Soruşturma sırasında Letonya Devlet Güvenlik Servisinin, Kelli’nin Rus yanlısı ayrılıkçı teröristlerce yasa dışı olarak oluşturulan sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti (DNR) tarafında savaştığını gösteren yeterince kanıt elde ettiği bildirildi. Ayrıca iddia makamı, kanıtlara 9 Mayıs 2015 tarihinde işgal altındaki Donetsk kentinde düzenlenen sözde geçit töreni sırasında çekilen videoyu da ekledi. Videoda İvar Kelli veya ona çok benzeyen bir kişi yer alıyor.

105 YABANCI TERÖRİST İLE İLGİLİ YARGILAMA

Suçlu bulunması durumunda Kelli 10 yıl hapis cezası alabilir. Öte yandan Ukrayna Başsavcılığı, Donbas’ta Rus yanlısı ayrılıkçı teröristlerin tarafında savaşan 104 yabancı vatandaşla ilgili yargı süreci başlattı.