Donbas'ta teröristlerin tarafında savaşan Çekya vatandaşına 20 yıl hapis cezası

Güvenlik
Anife Bilal
01 Haziran 2021, 18:14
Anife Bilal
01 Haziran 2021, 18:14

Çekya, Ukrayna doğusundaki savaşta Rusya destekli ayrılıkçı güçlerin tarafında savaşan Çekya vatandaşlarının hukuki bir şekilde cezalandırılmasına yönelik çalışmalara devam ediyor. Donbas’ta yasa dışı silahlı grupların tarafında savaşan Martin Kantor’un 20 yıl hapis cezasına çarptırıldığı bildirildi.

Prag Şehir Mahkemesi, Ukrayna doğusundaki savaşta Rusya destekli ayrılıkçı güçlerin tarafında savaşan Çekya vatandaşı Martin Kantor hakkında 20 yıl hapis cezası kararı aldı. 32 yaşındaki Çekya vatandaşı terör eylemi düzenlemek ve terör grubunun bir üyesi olmakla suçlu bulundu. Yeri tespit edilemediği için Martin Kantor gıyaben yargılandı.

2015 YILINDA DONBAS’TAKİ SAVAŞA KATILDI

Soruşturma sırasında elde edilen kanıtlara göre, Martin Kantor 2015 yılından Prag’dan Rusya’nın Rostov-na-Donu kentine oradan da Ukrayna’nın Donbas bölgesine geçti. Rusya destekli ayrılıkçılar tarafından oluşturulan sözde Lugansk Halk Cumhuriyetinin “ordusunda” keskin nişancı eğitimi aldı ve çatışmalara katıldı. Bununla birlikte keşif ve sabotaj grubunun bir üyesi olarak Kantor’un çatışma hattında mayın döşediği tespit edildi.