Donbas'ta teröristlerin tarafında savaşan bir Çekya vatandaşı hapis cezasına çarptırıldı

Güvenlik
Anife Bilal
04 Ocak 2022, 19:43
Anife Bilal
04 Ocak 2022, 19:43

Çekya, Ukrayna’nın doğusundaki savaşta Rusya destekli ayrılıkçı güçlerin tarafında savaşan Çekya vatandaşlarının hukuki bir şekilde cezalandırılmasına yönelik çalışmalara devam ediyor. Donbas’ta yasa dışı silahlı grupların tarafında savaşan bir Çekya vatandaşı daha mahkum edildi.

Prag Kent Mahkemesi, Ukrayna’nın doğusunda yasa dışı silahlı grupların tarafında savaşan Çekya vatandaşı Martin Sukup hakkında 21 yıl hapis cezası kararı aldı. Mahkeme gıyaben yapıldı. 49 yaşındaki Sukup’un işgal altında bulunan Donbas bölgesinde bulunduğu düşünülüyor. 

Mahkeme dosyasına göre Martin Sukup, yasa dışı oluşturulan sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti silahlı güçlerine katılmak için 2014 yılında Ukrayna’ya geldi. Ve en az 2018 yılına kadar tankçı olarak görev yaptı. Sukup’un, yaklaşık bin Ukraynalı askerin hayatını kaybettiği Kramatorsk ve Gorlovka çatışmalarında da yer aldığı ifade edildi.

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’ta Ukrayna ordusu ile bölgeyi işgal eden Rusya destekli ayrılıkçı güçler arasında çatışmalar 2014 yılından bu yana devam ediyor.