Donbas’ta savaşın acı yüzü: Saldırılarda 5 yaşındaki çocuk öldü!

Güncel
Anife Bilal
07 Nisan 2021, 14:18
Anife Bilal
07 Nisan 2021, 14:18

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’ta Rus yanlısı ayrılıkçılar, Ukrayna ordusuna yönelik saldırılarına devam ediyor. İşgalci güçlerin saldırıları sürdürdüğü Donbas’ta 5 yaşındaki bir çocuk, şarapnel parçasının isabet etmesi sonucunda hayatını kaybetti.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ukrayna Gözlem Misyonu 6 Nisan 2021 tarihinde yaptığı açıklamada, çatışmaların devam ettiği Ukrayna’nın doğusunda, işgalci güçlerin kontrolündeki bulunan ve çatışma hattının 15 kilometre uzağındaki Oleksandrivske köyünde, 5 yaşındaki bir çocuğun hayatını kaybetti. AGİT Gözlem Misyonu, işgal altında bulunan Donetsk’teki morg çalışanlarının, çocuğun cesedinin 2 Nisan 2021 tarihinde morga getirildiğini, ölüm nedeninin ise şarapnel yaralanması olduğunu bildirdiğini belirtti.

AGİT GÖZLEM MİSYONU, DONBAS’TA: ÇOCUĞUN ÖLÜM NEDENİ ÖĞRENİLDİ

Ayrıca, AGİT Gözlem Misyonu temsilcileri, ölen çocuğun büyükannesiyle de görüşerek kendisinden bilgi aldı. AGİT’in yayımladığı metinde olaya ilişkin, “Kadın evin içinde bulunduğu sırada bir patlama sesi duydu. Hemen dışarıya çıktığında, bahçede şarapnel parçaları, çitin parçalandığını ve yerde yatan torununu gördü.” ifadelerini kullanıldı. Oleksandrivske köyü sakinleri sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımlarında çocuğun bahçede bulduğu mayının infilak etmesi sonucu hayatını kaybettiği açıkladı.

UKRAYNA’YI SUÇLADILAR

Öte yandan işgalci medya, Ukrayna ordusunu karalamak için 2 Nisan 2021’de yayımladığı propaganda haberlerinde, küçük çocuğun Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin düzenlediği İHA saldırısı sonucu hayatını kaybettiğini ileri sürdü. Ukrayna tarafı ise AGİT misyonundan söz konusu iddiaların kontrol etmesini ve konuyla ilgili açıklama yapmalarını istedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 6 Nisan tarihinde, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile yaptığı telefon görüşmesinde, kapsamlı ateşkes rejiminin yürürlüğe girdiği 27 Temmuz 2020 tarihinden bu yana Donbas’ta 28 askerin hayatını kaybettiğini bildirmişti. Zelenskıy, ölen 28 askerden 24’dünün bu yılın içinde hayatını kaybettiğini belirtti.