Donbas'ta savaşan Kırım Tatarları madalya ile ödüllendirildi

Haberler
Anife Bilal
07 Aralık 2020, 12:48
Anife Bilal
07 Aralık 2020, 12:48

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’ta gönüllü olarak savaşan ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan Kırım Tatarları madalya ile ödüllendirildi. “Umma” (Ümmet) Ukrayna Müslümanları Dini İdaresi tarafından verilen madalyalar, Odesa ve Kıyiv’de organize edilen etkinliklerde sahiplerine takdim edildi.

“Umma” (Ümmet) Ukrayna Müslümanları Dini İdaresi, Odesa’da, 5 Aralık 2020 tarihinde düzenlediği etkinlikte Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’ta gönüllü olarak savaşan ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan 12 Kırım Tatarını madalya ile ödüllendirdi. Odesa’daki Kırım Tatar Kültür Merkezinde düzenlenen etkinliğe, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov çevrimiçi olarak katıldı.

Etkinlik, Ukrayna ve Kırım Tatar milli marşların okunması ve Donbas’ta hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşuyla başladı.

Daha sonra konuşma yapan KTMM Başkanı Çubarov, etkinliğe katılanların Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Gününü tebrik ederek, “İlk önce Ukrayna’yı dış düşmanından koruyan Kırımlıları kutlamak istiyorum. Benzer etkinlikleri ama daha çok insanın katılımıyla Rus işgalcilerden kurtarılan Kırım’da düzenleyeceğimize inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Etkinlik organizatörlerinden biri olan Odesa Kırım Tatarları sivil kuruluşu Başkanı Fevzi Mamutov, tarih boyunca Kırım Tatar ve Ukrain halklarının omuz omuza dış düşmanlarıyla savaştığını belirterek, “Bugün Ukrayna ordusunda birçok Kırım Tatarı görev yapıyor. Onları takdir etmek ve onlara destek vermek istedik. Şu an Ukrayna zor dönemden geçiyor; savaş devam ediyor.” dedi.

KIYİV’DE DE BENZER ETKİNLİK YAPILDI

Gazi Kırım sivil örgütü girişimiyle, Kıyiv’de 6 Aralık 2020 tarihinde düzenlenen etkinlikte Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’ta savaşan Kırım Tatar askerlere madalya takdim edildi. Etkinliğe Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu katıldı. Kırımoğlu, yaptığı konuşmada Ukrayna ordusunda görev yapan Kırım Tatar askerlerin, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Gününü kutlayarak “Umma” (Ümmet) Ukrayna Müslümanları Dini İdaresi Müftüsü Said İsmagilov ile birlikte onlara madalyalarını takdim etti.