Donbas’ta Rus militanlarının saldırıları devam ediyor: bir Ukraynalı asker öldü

14 Haziran 2020, 20:26

Ukrayna’nın doğusunda, işgal altındaki Donbas bölgesinde Rus destekli ayrılıkçı teröristler ateşkes anlaşmasını ihlal etmeye devam ediyor.

Rus silahlı güçleri tarafından son bir günde 15 saldırı düzenlendi. Gerçekleşen saldırılarda bir Ukraynalı askerin hayatını kaybettiği, ikisinin de yaralandığı belirtildi.

Ukrayna ordusu tarafından yapılan açıklamada, militanların ateşkesi rejimini 15 defa ihlal ederek, Minsk Anlaşmaları çerçevesinde yasaklanan 122 mm kalibrelik topçu sistemleri, 120 mm ve 82 mm kalibrelik havanlarla ayrıca çeşitli sistemlerde bomba atarlar, büyük kalibreli makineli tüfekler ve başka silahlarla saldırdığı aktarıldı.

UKRAYNA’NIN DOĞUSUNDAKİ RUS YANLISI AYRILIKÇILAR

Donbas’taki çatışma, Rusya, Kırım’ı işgal ettikten sonra 2014 yılında başlamıştı. Birleşmiş Milletlerin (BM) verilerine göre; Donbas’ta 2014-2019 yılları arasında yaklaşık 13 bin 200 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca BM Ukrayna İnsan Hakları İzleme Misyonu Donbas’taki askeri çatışmaların sonucunda en az 147 çocuğun hayatını kaybettiğini ve 392 çocuğun da yaralandığını bildirdi.

Donbas
Rus saldırganlığı
Rusya
Ukrayna
Bunlara da bakın: