Donbas’ta bir Ukrayna askeri daha hayatını kaybetti

Güvenlik
Anife Bilal
13 Nisan 2021, 10:46
Anife Bilal
13 Nisan 2021, 10:46

Rus işgalci güçleri, Ukrayna doğusundaki silahlı saldırılara devam ediyor. Saldırılar sonucu bu sabah bir Ukraynalı asker hayatını kaybetti.

Ukrayna ordusundan bu sabah yapılan açıklamada, Rus işgalci güçlerinin Donbas’ta 3 saldırı düzenlediği duyuruldu. Saldırıların sonucunda bir Ukraynalı askerin hayatını kaybettiği ve iki askerin yaralandığı belirtildi.

Yapılan açıklamada, Rus işgalci güçlerinin 12 Nisan’da Ukrayna birliklerine 17 defa saldırdığı aktarıldı. Düşmanın Minsk Anlaşması çerçevesinde yasaklanan 92 ve 120 mm kalibrelik havanlar, bombaatarlar, büyük kalibreli makineli tüfekler, hafif silahlarla saldırdığı belirtildi. Saldırılar sonucu bir Ukraynalı asker hayatını kaybetti.

RUS SİLAHLI GÜÇLERİNİN SALDIRILARI, 2021 YILINDA ARTIŞ GÖSTERDİ

Ukrayna’nın doğusunu işgal altına alan Rus işgalci güçlerinin, 2021 yılının başından bu yana Ukrayna ordusuna yönelik düzenlediği hain saldırılar sonucu 26 Ukraynalı asker hayatını kaybetti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın sözcüsü Yuliya Mendel, Rus silahlı güçlerin 2021 yılın başından bu yana, yoğun bir şekilde saldırılara başladığını ifade etti. Sözcü Mendel, Temmuz 2020’de sağlanan ateşkes anlaşmasının başından yıl sonuna kadar 5, 2021 yılın başından bu yana 26 Ukraynalı askerin hayatını kaybettiğini vurguladı. Bu saldırının ardından hayatını kaybeden asker sayısı 27’ye yükseldi.