Donbas'ta ateşkes ihlali: 2 Ukraynalı asker öldü, 5 asker yaralandı!

Haberler
Anife Bilal
08 Şubat 2021, 20:55
Anife Bilal
08 Şubat 2021, 20:55

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesini işgal altına alan Rus silahlı güçleri, ateşkes ihlallerini sürdürüyor. İşgalci güçler, 6-7 Şubat 2021 tarihlerinde 17 defa ateşkes ihlal ederken, 2 Ukraynalı asker hayatını kaybetti ve beş asker yaralandı.

Donbas bölgesini işgal altına alan Rus silahlı güçler, yürürlükte olan tam kapsamlı ateşkes anlaşmasına rağmen Ukrayna birliklerine yönelik saldırılarını sürdürüyor. Ukrayna ordusundan konuya ilişkin yapılan açıklamada, işgalci güçlerin, 6-7 Şubat 2021 tarihlerinde 17 defa ateşkesi ihlal ettiği bildirildi. Bununla birlikte açıklamada, iki gün içinde 2 Ukraynalı askerin hayatını kaybettiği ve 5 askerin yaralandığı kaydedildi.

Düşmanın 120 mm kalibreli havanlar, çeşitli sistem bombaatar, büyük kalibreli makineli tüfekleri, tanksavar bomba atar ve keskin nişancı tüfeklerinden saldırı düzenlediği belirtildi. Saldırılar sonucu 4 Ukraynalı askerin yaralandığı ifade edildi. 6 Şubat 2021 tarihinde ise bilinmeyen bir patlayıcının infilak etmesi sonucu 2 Ukraynalı asker hayatını kaybetti ve bir asker yaralandı.

TARAFLAR, KAPSAMLI ATEŞKES KONUSUNDA ANLAŞMIŞTI

Bilindiği gibi, Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu tarafından sağlanan anlaşma üzerine, 27 Temmuz’dan itibaren Ukrayna birlikleri ile Donbas bölgelerini işgal eden yasa dışı silahlı güçler arasında “kapsamlı ateşkes” rejimi yürürlüğe girmişti.