Donbas'ta 2021 yılı içinde 26 Ukraynalı asker hayatını kaybetti

Güvenlik
Anife Bilal
12 Nisan 2021, 11:48
Anife Bilal
12 Nisan 2021, 11:48

Ukrayna’nın doğusunu işgal altına alan Rus işgalci güçlerinin, 2021 yılının başından bu yana Ukrayna ordusuna yönelik düzenlediği hain saldırılar sonucu 26 Ukraynalı asker hayatını kaybetti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın sözcüsü Yuliya Mendel, Rus silahlı güçlerin 2021 yılın başından bu yana, yoğun bir şekilde saldırılara başladığını ifade etti. Sözcü, Temmuz 2020’de sağlanan ateşkes anlaşmasının başından yıl sonuna kadar 5, 2021 yılın başından bu yana 26 Ukraynalı askerin hayatını kaybettiğini vurguladı.

“UKRAYNA DOĞU SINIRLARI BOYUNCA 40 BİN RUS ASKER KONUŞLANDIRILDI”

Dom televizyon kanalında dün açıklamalarda bulunan Mendel, Ukrayna’nın işgal altında bulunan Donbas topraklarına saldırmayı planlamadığını kaydederken, “Tüm dünya bugün Rus birliklerinin Ukrayna sınırlarının yakınında yoğunlaştırılmasından bahsediyor. Halihazırda doğu sınırımız boyunca 40 bin Rus askeri konuşlandırıldı. İşgal altındaki Kırım’da da 40 bin asker bulunuyor. Rusya saldırıya geçebilir mi? Evet, bunu 2014 yılında gördük. Fakat durumu soğukkanlılıkla değerlendirmeliyiz; panik yapmak ve durumu kötüleştirmek, tehdidin gerçekliğini küçümsemek kadar aptalca.” dedi.

“HASSAS DENGE BOZULDU”

Temmuz 2020’da Donbas’ta tam kapsamlı ateşkesin sağlanması konusunda anlaşmaya varıldığını ancak Rus işgalci güçlerin bu kış yine aktif saldırılara başladığını ifade eden Sözcü, “Ateşkes anlaşmalarına uyulduğu 6 ay içinde sadece 5 asker hayatını kaybetti. Ama bu yıl sadece üç ay içinde 26 Ukraynalı asker hayatını kaybetti. Bu istatistik sağlanan hassas dengenin bozulduğunu gösteriyor.” diye belirtti.

Mendel, Ukrayna yönetiminin mümkün olan tüm diplomatik yollarla barışa doğru ilerleyeceğini vurguladı.