Donbas’ta 2 binden fazla Rus askeri bulunuyor

12 Kasım 2020, 18:25

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesini işgal eden yasa dışı silahlı gruplar, Rus askerleri tarafından yönetiliyor. Ukrayna’nın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Temsilciliği, Donbas’taki işgalci güçlerin 2 bin 100 Rus asker tarafından komuta edildiğini ifade etti.

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’taki Rus işgalci güçlerin durumu, Avrupa Güvenlik İşbirliği Forumu toplantısında 11 Kasım 2020 tarihinde ele alındı. Toplantıda söz alan Ukrayna’nın AGİT Temsilciliği, Donbas’taki işgalci güçlerin Rus askerleri tarafından yönetildiğini bildirdi.

UKRAYNA’NIN DOĞUSUNDAKİ DONBAS’TA RUS İŞGALCİ GÜÇLERİN VARLIĞI

Ukrayna’nın AGİT Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, “Elde edilen bilgilere göre şu an geçici işgal altında bulunan Donbas bölgesinde yasa dışı silahlı grupların danışmanları ve eğitmenleri olarak 2 bin 100 Rusya Silahlı Kuvvetleri askeri bulunuyor ayrıca Rusya Silahlı Kuvvetleri birliklerine ait 40 birim askeri teçhizat ve silah konuşlandırıldı.” denildi.

Açıklamada, Rusya’nın Donbas’taki işgalci güçlere aktif bir şekilde silah, mühimmat ve yakıt gönderdiği aktarıldı. Ayrılıkçı güçlere askeri destek vererek Rusya’nın, AGİT’in temel ilkelerini ve Ukrayna’nın egemenliği, toprak bütünlüğü ile sınır dokunulmazlığını ihlal ettiğini vurgulayan Ukraynalı diplomatlar, AGİT Gözlem Misyonundan söz konusu bilgileri inceleyerek onları tarafsız olarak değerlendirmeye davet etti.

Donbas
Ukrayna
Bunlara da bakın: