logo qha

Donbas sakinleri, Putin'in tartışmalı referandumunda oy kullanabilecek!

16 Haziran 2020, 17:54

Ukrayna’nın doğusunda Rus yanlısı ayrılıkçı teröristler tarafından yasa dışı olarak oluşturulan sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti (LNR) ve sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti (DNR) yönetimleri, Rus pasaportunu alan Lugansk ve Donetsk sakinlerinin, Rusya’da düzenlenecek olan tartışmalı anayasa değişiklikleri referandumunda oy kullanabileceğini duyurdu.

DONBAS SAKİNLERİ, PUTİN’İN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ RERERANDUMU İÇİN OY KULLANACAK

Rus yanlısı yönetimin açıklamasına göre, Rus vatandaşlığı alan Lugansk ve Donetsk sakinleri, 1 Temmuz 2020’de Rusya’nın Rostov bölgesinde oy kullanabilecek. Oy kullanmak için Rus pasaportunu ibraz etmeleri ve oy kullandıkları sandıkta dilekçe yazmaları gerekecek.

Bilindiği gibi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Federasyonu’nda Rus olmayan milletlerin sonunu hazırlayan ve kendisinin görev süresini uzatacak olan anayasa değişikliği referandumunun, 1 Temmuz 2020 tarihinde yapılacağını açıklamıştı.

Rusya’da Türk ve Müslüman halkların haklarını gasp eden Putin’in tartışmalı anayasa değişikliği referandumu hakkında daha fazla bilgi edinmek için;
“Putin Rusya’sı emperyal amaçlarını gizlemiyor ve asimilasyon siyaseti yürütüyor”

İŞGALCİ RUSYA’DAN SKANDAL VATANDAŞLIK KARARI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 18 Temmuz 2019’da imzaladığı kararla kolaylaştırılmış prosedüre göre Rusya vatandaşlığını alabilecek Ukrayna vatandaşlarının kapsamını genişletmişti. Daha önce Putin’in imzaladığı kararda Donbas ve Lugansk bölgelerinin “bazı ilçelerinde” yaşayan Ukrayna vatandaşlarının Rus pasaportu için başvurabileceğini belirtiliyordu. Ancak yeni kararda “bazı ilçeleri” ifadesi çıkarılmış ve böylece Ukrayna yönetimi kontrolü altında olan Donbas ilçelerinde yaşayan Ukrayna vatandaşlarına da Rus pasaportu için başvurma olanağı tanınmıştı.

Şubat 2020’da Ukrayna Başsavcılığı Ofisi, işgal altındaki Ukrayna topraklarında yaşayan insanlara Rus vatandaşlığının dayatılmasının kanıtlarını toplayarak onları  Uluslararası Adalet Mahkemesine iletmeye hazırlandığını bildirmişti. 

Başsavcılığın açıklamasına göre, işgal altındaki Lugansk ve Donetsk bölgelerinde yaşayan en az 500 bin kişiye yasa dışı olarak Rus pasaportu verildi.


anayasa referandumu
Donbas
Rusya
Ukrayna
Bunlara da bakın: