Donbas militanlarından Kırımlı gazeteciye ölüm tehdidi!

Haberler
Elvina Khalilova
02 Ocak 2020, 20:32
Elvina Khalilova
02 Ocak 2020, 20:32

Rusya’dan Ukrayna’ya sürgün edilen Kırımlı gazeteci Yevgen Gayvoronskiy, sözde “LNR(Lugansk Halk Cumhuriyeti)” militanları tarafından Rusya’dan Donbas’a giderken ölümle tehdit edildiğini bildirdi.

Krım.Realii haber ajansına röportaj veren gazeteci, olayın, Rusya’nın Krasnodar bölgesindeki “göç hapishanesinden” Rusya-Ukrayna sınırına taşındığı sırada gerçekleştiğini belirtti.

MİLİTANLARDAN GAZETECİYE TEHDİT: ONUN GİBİLER YÜZÜNDEN HALA KIYİV’İ ELE GEÇİREMEDİK!

Gayvoronskiy konuyla ilgili açıklamalarında şunları söyledi:

Biz 9 kişiydik. Bir kısmı kalma süresi bittiği için geçici işgal edilen Lugansk Bölgesine çıkarılıyordu. Ben ve dört kişi ise Kıyiv kontrolündeki Ukrayna’ya. Yolda, LNR tarafında savaşan militanlar bizlere, ‘O Banderalı (Rusya’ya karşı savaşan muhaliflere verilen isim), Putin’den nefret ediyor. Bizden nefret ediyor. Onun gibiler yüzünden hala Kıyiv’i ele geçiremedik. FSB’yi arayalım, onun Ukrayna’ya geçmesine izin vermesinler. Onu Lugansk’a getirelim, orada da onu ellerimizle öldürürüz.’ diye bağırıyorlardı.”

Yevgen Gayvoronskiy, ayrıca militanların kendisini kelepçeli halde iken darp ettiklerini de bildirdi. Gazeteci, tutulduğu yerdeki memurların, FSB’yi aramadığını, aradıkları takdirde belki de hayatta olmayacağını kaydetti.