Donbas konulu görüşmeler Türkiye’de mi yapılacak?

Güvenlik
Anife Bilal
27 Ocak 2022, 13:32
Anife Bilal
27 Ocak 2022, 13:32

Türkiye, Ukrayna’nın doğusundaki Rusya ile olan krizin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubunun (Ukrayna, Rusya, AGİT) toplantılarını Minsk yerine İstanbul’da düzenlemeyi teklif etti. Ukrayna daha önce, Rusya Federasyonu’nun etkisi altında bulunduğu için Belarus’un tarafsızlığına güvenmediğini açıklamıştı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanının Ukrayna ve Üçlü Temas Grubundaki Özel Temsilcisi Mikko Kinnunen, Türkiye’nin Ukrayna doğusundaki krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubunun toplantılarını İstanbul’da düzenlemeyi teklif ettiğini bildirdi. AGİT basın servisinden yapılan açıklamada şu ifadeye yer verildi: 

“AGİT Başkanının talebine yanıt olarak Türkiye, mutabakat sağlandığı takdirde Üçlü Temas Grubu toplantıları için İstanbul’u potansiyel bir buluşma yeri olarak değerlendirme konusunda ön teklifinde bulundu. Bu teklif için minnettarlığımı ifade ediyorum. Tarafları yüz yüze toplantılara dönme olasılığı konusunda bilgilendirdim. Yüz yüze görüşmelerin kalitesini ve gizliliğini artıracağına inanıyorum.”

ÜÇLÜ TEMAS GRUBU GÖRÜŞMELERİ

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını başladıktan sonra Üçlü Temas Grubu toplantıları çevrimiçi düzenlenmeye başladı. Daha önce görüşmeler Minsk’te yüz yüze yapılıyordu. 

Nisan 2021’de Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı Oleksiy Reznikov, karantina kısıtlamaları kalktıktan sonra Üçlü Temas Grubu’ndaki Ukrayna heyetinin müzakereler için Minsk’e gitmeyeceğini duyurmuştu. Belarus’un, Rusya Federasyonu’nun etkisi altında bulunduğunu vurgulayan Bakan, “Dolayısıyla bu ülkeye güvenimiz yok.” ifadesini kullanmıştı.