Donbas bölgesini işgal altına alan Rusya destekli güçler saldırılara devam ediyor

Güvenlik
Anife Bilal
02 Temmuz 2021, 13:47
Anife Bilal
02 Temmuz 2021, 13:47

Ukrayna’nın doğusundaki bölgeleri işgal altına alan Rusya destekli ayrılıkçı güçler, Ukrayna birliklerine saldırmaya devam ediyor. Ukrayna ordusu, işgalci güçlerin son bir günde 26 defa saldırı düzenlediğini açıkladı.

Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada, Rusya destekli işgalci güçlerin, 1 Temmuz 2021 tarihinde Ukrayna birliklerine 26 defa saldırı düzenlediği bildirildi. Düşman güçlerin, 122 mm kalibrelik toplardan, 120 ve 82 mm kalibrelik havanlar, tanksavar otomatik bomba atarlar, büyük kalibreli makineli tüfekler, hafif silahlarla saldırdığı ifade edildi. Düşman saldırıları sonucu bir Ukraynalı askerin yaralandığı bildirildi.

Öte yandan işgalci güçlerin Avdiyivka kentindeki sivil altyapıya saldırdığı bildirdi. Sivillerin yaşadığı konutlara 122 mm kalibrelik topçularla ve 120 mm kalibrelik havanlarla saldırıldığı aktarıldı.

UKRAYNA ASKERLERİ HAYATINI KAYBETMEYE DEVAM EDİYOR

Mayıs ayında, AGİT Daimi Konseyinde konuşan Ukrayna Temsilcisi Yevgen Tsımbalyuk, Donbas bölgesini işgal altında tutan Rusya destekli silahlı güçlerin, saldırılarına devam ettiğini anlatırken, “Ateşkes anlaşmasının Temmuz 2020’de yürürlüğe girdiği andan bu yana 38 Ukraynalı asker hayatını kaybetti ve 115’i yaralandı.” diye bildirmişti.

KAPSAMLI ATEŞKES ANLAŞMASININ SÜRESİ SONA ERDİ

Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu tarafından sağlanan anlaşma üzerine, 27 Temmuz’dan itibaren Ukrayna birlikleri ile Donbas bölgelerini işgal eden yasa dışı silahlı güçler arasında “kapsamlı ateşkes” rejimi yürürlüğe girmişti. 31 Mart 2021 tarihinde düzenlenen Üçlü Temas Grubu toplantısında Rus tarafı, Ukrayna’nın tam kapsamlı ateşkes anlaşmasını 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren uzatma teklifini reddetti.

RUSYA YÜZÜNDEN ANLAŞMAYA VARILAMADI

Daha sonra, Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu, Donbas’taki askeri gerilimin artmasını görüşmek için acil bir şekilde 7 Nisan 2021 tarihinde toplandı. Taraflar, toplantıda ateşkesin yeniden sağlanması gerektiğini teyit etti. Ancak Rusya’nın tutumu dolayısıyla görüşmede yazılı bir belge imzalanamadı.