Donbas ayrılıkçılarına katılan Çek askeri yargılanıyor

Güncel
Ömer Kaya
27 Mart 2019, 13:08
Ömer Kaya
27 Mart 2019, 13:08

Çek Cumhuriyeti’nde Rusya yanlısı teröristlerce kurulan sözde “Donetsk Halk Cumhuriyeti” tarafında askeri faaliyetlere katılan Çek ordusuna mensup bir asker yargılanıyor.

Novinky haber kaynağının aktardığına göre, Çek Cumhuriyeti’nin Pardubitse şehrinde bulunan bölge mahkemesinin, Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçıların tarafında askeri faaliyetlere katıldığı nedeniyle, terörizmle suçlanan Çek Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetlerine bağlı bir askeri yargıladığı öğrenildi.

Rus destekli Donbas ayrılıkçılarına katılan Çek askeri Erik Eştu’nun bugün davası görüldü. Eştu, mahkemedeki konuşmasında, üzerine atılı suçları kabul etmeyerek; Ukrayna’ya misafirliğe gittiğini, ayrımcıların üniformasını ise fotoğraf çekilmek için giydiğini ifade etti.

Öte yandan, Çek ordusuna girmeden önce Eştu’nun 2015’te bir ay Ukrayna’da kaldığı kaydedildi. Savcılık, Çek askerinin, Donbas bölgesinde siperleri koruduğunu, ayrımcıların silah bakımı gibi işleriyle uğraştığını ve çatışmalara katıldığını belirtti.

Rusya destekli ayrılıkçı teröristlere katılan sanığın, Ukrayna vatandaşlarının yaralanmasına ve ölümüne neden olabileceği iddiasıyla terörizmle suçlandığı kaydedildi.