Doğu Türkistanlılar için mücadele veren Gene Bunin, Özbekistan'dan sınır dışı edildi

01 Kasım 2019, 15:03

Doğu Türkistan‘da yaşanan insan hakları ihlallerine karşı mücadele veren ve yaşananları dış dünyaya duyuran aktivist Gene Bunin, Özbekistan’dan sınır dışı edildi.

Kazakistan’da, Doğu Türkistanlıların sesini duyuran Atajurt İnsan Hakları Derneği’nde gönüllü olarak çalışmış olan Mehmet Volkan Kaşıkçı’nın sosyal medya hesabından duyurduğu habere göre, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e giden Gene Bunin sınır dışı edildi.

Gene Bunin de sosyal medya hesabında şu açıklamalarda bulundu:

“Ülkeye girişim reddedildikten sonra resmi olarak Özbekistan’dan sınır dışı edildim. Almatı’ya giden bir uçaktayım. (Memurlar) Dışişleri Bakanlığına sormamı istediler. ‘Biz sadece sınır polisiyiz, neden girişine izin verilmediğini bilmiyoruz. Bunu senin bilmen gerek’ dediler.”

ÇİN MÜDAHALESİ ŞÜPHELERİ VAR

Gene Bunin, “shahit.biz” adlı siteyi kurarak 5 bin 440 Doğu Türkistanlının toplama kampları ve diğer insan hakları ihlalleri ile ilgili tanıklığını topladı. Bunin, Doğu Türksitan’daki toplama kamplarını ilk olarak duyuran isimlerden biri olarak tanınıyor. Özbekistan’ın, Bunin’e sınırlarını kapamasının ardında Çin devletinin bizzat müdahalesinin olduğuna dair şüpheler ise oldukça kuvvetli.

Doğu Türkistan
Gene Bunin
Özbekistan
Bunlara da bakın: