Doğu Türkistanlı kamp mağdurlarından Anıtkabir'e ziyaret

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Şubat 2021, 13:52
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Şubat 2021, 13:52

Türkiye’deki Doğu Türkistanlı kamp mağdurlarının Pekin yönetimine seslerini duyurmak için mücadeleleri sürerken; Çin’in Ankara Büyükelçiliği önünde aile nöbeti tutmalarına izin verilmeyen kamp mağdurları, bugün polis nezaretinde Anıtkabir’i ziyaret etti.

Çin’in Ankara Büyükelçiliği önünde aile nöbeti mücadelesi veren Doğu Türkistanlıların, ayın 9’undan bu yana eylem yapmalarına izin verilmiyor. Büyükelçiliğe gitmelerine izin verilmeyen Doğu Türkistanlılar, bugün polis nezaretinde Atatürk’ün huzuruna çıktı.
Uygur Türkü aktivistler, Anıtkabir ziyareti sırasında Atatürk’ün mozalesine üzerinde “Doğu Türkistan Kamp mağdurları” yazılı çiçek bıraktı.

DOĞU TÜRKİSTANLI KAMP MAĞDURLARINDAN ANITKABİR ZİYARETİ

UYGUR TÜRKLERİNİN BULUNDUKLARI BİNADAN ÇIKIŞINA İZİN VERİLMEDİ

Ankara’da kaldıkları evde polis engeli ile karşılaşan Doğu Türkistanlı kamp mağdurlarından Cevlan Şirmehmet dün Kırım Haber Ajansına verdiği demeçte, “Çin Büyükelçiliği önünde aile nöbetimize izin verilmiyor ve Ankara’dan ayrılmamız isteniyor. Dün ve bugün evden çıkışımıza izin verilmiyor. Polisler aşağıda bekliyor. Dışarı çıkamıyoruz ne yazık ki… Biz devlet yetkililerinden bir cevap bekliyoruz.” diye konuşmuştu.

TOPLAMA KAMPI MAĞDURU DOĞU TÜRKİSTANLILARIN AİLE NÖBETİ

Doğu Türkistanlıların akrabaları hakkında bilgi talep ettikleri eylemlere 13 Ocak 2021 tarihinde ara verildi. Aktivistlerin ısrarlı çabaları sonuç verdi ve İstanbul Valiliği ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, konuyu konsolosluğa ileteceklerini bildirdi. Doğu Türkistanlıların talepleri, İstanbul Valiliğince karşılık buldu. Çin yönetimine teslim edilmek üzere, Türkiye’deki on binlerce Doğu Türkistanlı dilekçe toplama sürecine başladı. Ankara’da ise 3 Şubat 2021 tarihinde Çin Ankara Büyükelçiliği önünde aile nöbeti mücadelesi başladı.