Doğu Türkistanlı Ömer Hamdullah'tan, toplama kampındaki ailesi için sosyal medya kampanyası

17 Ocak 2020, 19:04

Doğu Türkistanlı Ömer Hamdullah, Çin tarafından toplama kamplarına götürülen ağabeylerinden haber alamıyor.

Hamdullah kardeşler 2017 yılında Kızılcahamam’da bir sağlık merkezinin yapımına başlamıştı. İnşaat işi ile uğraşan kardeşler ekonomik anlamda gelişmeye başlaması üzerine Çin yönetiminin bundan haberi olmuş ve iki kardeşi yakalayarak toplama kamplarına gönderdi. Ağabeylerinin yakalanıp toplama kamplarına gönderilmesinin ardından onlardan haber alamayan Ömer Hamdullah ise sosyal medya üzerinden ailesine ulaşabilmek ve Doğu Türkistan’da uygulanan Çin zulmünü duyurmak adına kampanyalara başladı.

“DİN EĞİTİMİ ALDIĞIM İÇİN DOĞU TÜRKİSTAN’DA İDAM EDİLİRİM”

Ömer Hamdullah, Çin’in Doğu Türkistan’da insanları nasıl dinden uzaklaştırmak için baskı uyguladığını ve hatta din eğitimi alanların idam edildiğini vurgulayarak, “Eşimle ve 3 çocuğumla birlikte İstanbul’da yaşıyorum. Arabistan’da İlahiyat okudum. Çocuklarımın pasaport süresi dolunca Türkiye’ye geldim ama Doğu Türkistan’a dönemiyoru. Çünkü biliyorum ki, döndüğümde ilahiyat okuduğum için idam edecekler. O nedenle Türkiye’ye geldim ve burada yaşıyorum.” diye konuştu.

“ZENGİNLEŞEN UYGURLARI TOPLAMA KAMPINA GÖTÜRÜYORLAR”

Doğu Türkistan’daki Türklerin ekonomik açıdan güç kazanmasını da istemeyen Çin yönetimi, ekonomik anlamda gelişmeye başlayan Türkleri toplama kamplarına götürüyorlar. Kardeşlerinin de bu sebepten dolayı toplama kampına götürüldüğünü öğrendiğini belirten Hamdullah, şöyle konuştu:

“Babamla birlikte 2013 yılında Doğu Türkistan’dan Arabistan’a gittik. Babam orada vefat etti bende orada eğitimime devam ettim. En son Doğu Türkistan’a 2016 yılında gittim. Ailemden en son 3 ay önce haber aldım. Küçük ağabeyim 2017 yılında büyük ağabeyimin toplama kampına götürüldüğünü söyledi. Ardından küçük ağabeyimi de toplama kampına götürmüşler. Ondan da haber alamadım.

Ağabeylerimin şirketinde çalışan birisi bana da haber verdi. Çalışan bana, ‘Senin ağabeylerin gibi zengin Uygur Türklerinin hepsini toplama kamplarına aldılar. Büyük ağabeyin 25 yıl, küçük ağabeyin 15 yıl hapis cezası aldı’ dedi. Şimdi yaşıyorlar mı onu bile bilmiyorum. Çünkü kamplarda insanlara çok işkence yapılıyor. Yaklaşık 10 gün önce Çin Konsolosluğuna ailemden haber almak adına dilekçe verdim. Bana haber vereceklerini söylediler. Ancak hala bir haber gelmedi.”

TOPLAMA KAMPLARINDA TIBBİ DENEY YAPILIYOR İDDİASI

Toplama kamplarında tıbbi deney de yapıldığını iddia eden Hamdullah, toplama kamplarından çıkanların uzun süre yaşamadıklarını söyledi. Çıkan insanların en fazla 1-2 ay yaşadıklarını ifade eden Hamdullah, şunları kaydetti:

“Toplama kamplarından çıkan insanlar oluyor ancak çıkan insanlar çok yaşamıyor. Toplama kamplarındaki kişilerden her gün kan alınıyor ve çeşitli iğneler yapılıyor. O nedenle çıkan 1 ay 2 ay yaşamıyor.”

“DOĞU TÜRKİSTAN’DA KURAN TOPLATILIP, YAKILIYOR”

Doğu Türkistan’daki halkın Müslümanlıktan uzaklaştırılmak istendiğini belirten Hamdullah, “Çin Kuran-ı Kerim’i bir kaç defa değiştirdi diye biliyorum. Zaten şuan Çin, Doğu Türkistan’da Kuran’lar toplatılıyor ve yakılıyor. Evlerde Kuran yok şuan herkes korkuyor. Evlerinde Kuran olan insanlar toplama kamplarına götürülüyor. Namaz kıldığımız seccadeleri bile insanlar evde tutamıyor. Korkuyorlar.” diye konuştu.

Bunlara da bakın: