Doğu Türkistan İnsan Hakları İzleme Derneğinden basın toplantısı

Haberler
Ömer Kaya
26 Ocak 2022, 20:19
Ömer Kaya
26 Ocak 2022, 20:19

Doğu Türkistan İnsan Hakları İzleme Derneği tarafından İstanbul’da 01 Şubat 2022 tarihinde Doğu Türkistan’daki soykırım sorumlularının yargılanmasıyla ilgili basın toplantısı düzenlenecek. Türkiye’deki Doğu Türkistanlılardan alınması planlanan şahitlik ve delil toplama süreçleri tanıtılacak ve Çin’in soykırım suçlarının açığa çıkarılmasıyla ilgili diğer girişim ve planlar kamuoyuyla paylaşılacak.

Doğu Türkistan İnsan Hakları İzleme Derneği tarafından İstanbul’da 01 Şubat 2022 tarihinde Uranus İstanbul Topkapı Otel’de Çin’in doğu Türkistan’da işlediği soykırım suçu sorumlularının uluslararası ceza mahkemesinde yargılanmasıyla ilgili basın toplantısı düzenlenecek. Basın toplantısında; 7 Temmuz 2020 tarihinde, Doğu Türkistan Millî Uyanış Hareketi tarafından, Uluslararası Ceza Mahkemesine Çin’in Doğu Türkistan’da yapmakta olduğu soykırım ve insanlığa karşı suçla ilgili yürüttüğü başvuruyu ve akabinde iki defa yapmış olduğu delil teslim ve tevdi sureciyle ilgili kısaca tanıtım ve açıklama yapılacak.

DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ SOYKIRIM HAKKINDA FARKINDALIK YARATMAK İÇİN BASIN TOPLANTISI

Türkiye’nin Doğu Türkistan diasporası bakımından en kalabalık ülke olması sıfatıyla, konuyla ilgili olarak ileriki süreçlerde Uluslararası Ceza Mahkemesine sunulacak delil teslim ve tevdi surecini daha da genişletmek ve Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlılardan alınması planlanan şahitlik ve delil toplama surecinin tanıtımı yapılacak. Son olarak, Çin’in 4 Şubat 2022 tarihinde başlayacak olan Pekin Kış Olimpiyat oyunlarını kullanarak dünya kamuoyuna vermeye çalışacağı pozitif imajın arkasında Doğu Türkistanlılara yapmakta olduğu soykırım suçunun gizlendiğinin bir kez daha altını çizerek, bu haklı davamızda Çin’in yapmakta olduğu suçları uluslararası mahkemelerde ve platformlarda açığa çıkararak daha yoğun girişimlerde bulunacağıyla ilgili planlar paylaşılacak.

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Sosyal medyada Doğu Türkistan desteği - Son dakika haberler

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor.ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Ayrıca, Çin hükumeti, her ne kadar dünya kamuoyunda aksini iddia etse de Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı zorla tutuluyor. Burada, Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve zulüm politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve diğer azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya.