Doğu Türkistan'ın yalnız çığlığı, Hollanda'daki Çin Konsolosluğunu rahatsız etti!

Güncel
Ömer Kaya
18 Ağustos 2020, 15:51
Ömer Kaya
18 Ağustos 2020, 15:51

Ömer Cihad KAYA
QHA Ankara

Doğu Türkistanlı Abdurehim Gheni, Hollanda’nın Amsterdam kentindeki Dam Meydanı’nda iki seneyi aşkındır Doğu Türkistan’daki sistematik baskı ve asimilasyon politikalarına ve yaşanan insan hakları ihlallerine karşı protesto gösterisi yapıyor. Uygur aktivist, 14 Ağustos 2020 tarihinde Çin’in Amsterdam Konsolosluğuna ailesi hakkında bilgi talep ettiği mektubu vermek için başvuruda bulunduğu sırada konsolosluk yetkililerinin şikayetiyle gözaltına alındı.

UYGUR AKTİVİSTİN EYLEMİ, ÇİN’İN ÜLKEDEKİ TEMSİLCİLERİNİ RAHATSIZ ETTİ

Tüm çabalarına rağmen binaya alınmayan Uygur aktivistin, bina önünde yaptığı eylem, Çin’in ülkedeki temsilcilerini rahatsız etti. Hollanda polisi tarafından zorla binadan uzaklaştırılan Uygur aktivist, Çin’in Amsterdam Konsolosluğunun şikayeti sonrası bir süre gözaltında kaldı. Uygur Türkü Abdurehim Gheni, Çin’den ailesi hakkında istediği bilgilerin yer aldığı mektubu, Avrupa ve Hollanda makamlarına yaptığı başvuruları ile yalnız başına verdiği mücadeleyi Kırım Haber Ajansına anlattı.

DOĞU TÜRKİSTANLI ABDUREHİM GHENİ’DEN “AİLEM NEREDE” ÇIĞLIĞI

Çin’in şikayeti sonrası Hollanda polisince gözaltına alınan Uygur aktivist, durumun anlaşılmasının ardından serbest bırakıldı. Çin Konsolosluğundan, Doğu Türkistan’daki 19 akrabasının durumu hakkında bilgi isteyen Uygur Türkü, hiçbir cevap alamadı ve resmi bir muhatap da bulamadı. Doğu Türkistan’da Çin yönetiminin gerçekleştirdiği insan hakları ihlalleri dünya çapında yankı bulurken, ailelerinden yıllardır haber alamayan Uygur Türklerinin çığlıklarına karşı Çin sessiz kalmaya devam ediyor.

ÜÇ GÜN BOYUNCA KONSOLOSLUK ÖNÜNDE EYLEM YAPTI

Üç gün boyunca Çin’in konsolosluk binası önünde eylem yaptığını ve dikkat çekmek için Doğu Türkistan bayrağını konsolosluk binasına asmasının, Çinli yetkilileri rahatsız ettiğini aktaran Uygur aktivistin Hollanda polisi tarafından gözaltına alındığı an:

Today, when I went inside China’s Embassy during my protest to demand them giving me information of 19 my family members, them didn’t let me enter. Later, Dutch police came and took me in custody.بۈگۈن مەن خىتاي ئەلچىخانىسىنىڭ ئىچىگە كىرىپ ، جۇڭگو باش ئەلچىسىدىن 19 تۇغقانلىرىمنىڭ ئىز-دېرىكىنى سورىغىنىمدا ، ئۇلار مېنى كىرگۈزمىدى ، ساقچىلار كېلىپ مېنى قولغا ئالدى.

Опубліковано Abdurehim Gheni Uyghur Пʼятниця, 14 серпня 2020 р.

ÇİN KONSOLOSUNUN ARABASININ ÖNÜNE ATLADI

2017 yılından bu yana Hollanda’da yaşayan Uygur aktivist Abdurehim Gheni, Çin’in Amsterdam’daki konsolosluk binası önünde Çin yönetimine sesini duyurmak için eylem yaptığını ifade etti. Gheni, bu süre zarfından Doğu Türkistan’daki 19 akrabasından yıllardır haber alamadığını ve kendisi gibi milyonlarca Doğu Türkistanlının bulunduğunu ve Çin yönetiminden artık bir cevap beklediğini sosyal medya ve internet sitelerinde duyurdu. Bu sebeple, Çin Konsolosluğu, önünde saatlerce eylem yapan Uygur aktivist, Doğu Türkistan’daki baskı ve asimilasyon politikalarını duyurmak için yanında çeşitli pankartlar da getirdi. Ailesi hakkında bilgi talep eden mektubu, hiçbir şekilde Çinli yetkililere iletemeyen Uygur Türkü Gheni, çareyi Çin Konsolosunun arabasının önüne atlamakta buldu.

“EY KIZIL ÇİN, AİLEM NEREDE?”

Çin Konsolosunun kendisini görünce arabasından çıkamadığını ifade eden Gheni, konsolosa şunları söylediğini aktardı:

“Ey tecavüzcü Kızıl Çin, milyonlarca Uygur Türkünü neden öldürdün? Onları suçu neydi? Annem, babam ve akrabalarım nerede? ”

Çinli temsilcilere karşı bu cümleleri sarf ettiği için çok mutlu olduğunu vurgulayan Uygur aktivist, konsolosun kendisine hiçbir cevap veremeden oradan uzaklaştığını kaydetti.

ÇİNLİ YETKİLİLERE ULAŞTIRAMADIĞI MEKTUP

Uygur Türkü Gheni’nin Çin’in Amsterdam Konsolosluğuna iletmek istediği ve iletemediği mektubu Kırım Haber Ajansı ile paylaştı. İşte o mektup:

“Hollanda’daki Çin Konsolosluğuna, benim adım Abdurehim Gheni, Hollanda vatandaşıyım. Ben sizin hükumetinizin işgal ettiği Doğu Türkistanlıyım.

Üç yıldır Doğu Türkistan’ın Uçturpan ilçesindeki 19 akrabamdan haber alamadığım için size yazıyorum. Canlı mı ölü mü, kamplarda mı yoksa hapishanelerde mi bilmiyorum. Aile üyelerimle iletişim kurmak için her yolu denemiş olsam da, bugüne kadar ailemin ve akrabalarımın nerede olduğunu bulamadım. Kral Willem-Alexander, Başbakan Mark Rutte ve Dışişleri Bakanı Stef Blok’a konsolosluğunuzun ailemin nerede olduğu hakkında bilgi vermesini talep eden çok sayıda mektup yazdım, ancak aradığım cevapları henüz alamadım.

9 Temmuz 2019’da Hollanda Dışişleri Bakanlığı Asya İşleri Dairesi Başkanı Arjen van den Berg’den bir mektup aldım. Mektupta, konsolosluğunuzdan bilgi istendiğinde, aile üyelerimin kimlik numaraları, adresleri ve isimleri de dahil olmak üzere Den Haag’daki elçiliğinize gerekli tüm bilgileri vermiş olmalarına rağmen, bu güne kadar sizden daha fazla yanıt almadıklarını bildirdiler.

19 akrabam da Çin vatandaşı. Bu nedenle, hükumetiniz, yasalarınıza göre onlara temel insan haklarını ve tüm haklarını sağlamakla sorumlu olmalı ve bana nerede olduklarını ve yaşam koşullarını sağlamak sizin yükümlülüğünüz.

Konsolosluğunuz onlar hakkında bilgi vermeyi neden reddediyor? Neredeler? Toplama kamplarında veya hapishanelerde iseler, suçları nelerdir? Köle işçi olarak başka illere nakledildilerse, hangi fabrikadalar? Çin Anayasasında, Çin’in her vatandaşının çoğunluk Han halkıyla aynı anayasal haklara sahip olduğu ve yasalar önünde eşit olduğu yazıyor. Neden akrabalarım bu haklardan mahrum?

Bu vesileyle konsolosluğunuzdan aile üyelerimle normal iletişimimi tekrar sağlamasını şiddetle talep ediyorum. Toplama kamplarında veya hapishanelerde iseler, hükumetinizden onları derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakmasını talep ediyorum. Konsolosluğunuz talebimi görmezden gelmeye devam ederse, aile üyelerime yönelik keyfi tutuklamalarınız ve hükumetinizin yürüttüğü soykırım nedeniyle uluslararası insan hakları kuruluşlarına, uluslararası topluluklara ve uluslararası mahkemelere başvuracağım. Hükumetiniz, tüm bu suçlamaların sonuçlarını üstlenecek.

HER HAFTA DAM MEYDANI’NDA DOĞU TÜRKİSTAN’IN SESİNİ DUYURMAYA ÇALIŞIYOR

2018 yılından bu yana Çin’in Doğu Türkistan’daki ağır hak ihlallerine tepki göstermek için Amsterdam Dam Meydanı’nda gösteri yapan Uygur Türkü Abdurehim Gheni, turistlerin sıklıkla uğradığı Dam Meydanı’nda her hafta sonu yaptığı gösteride, bölgede yaşananları anlatan pankartlarla Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerine dikkati çekmeye çalışıyor.

Abdurehim Gheni, Amsterdam Dam Meydanı’nda

Ayrıca Doğu Türkistan’daki baskı ve asimilasyon politikalarını anlatan Gheni, konuyla ilgili turistlere ve meydandan geçen kişilere bildiri dağıtıyor. Gheni, Avrupa Parlamentosu İnsan Hakları Alt Komitesi ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu için hazırladığı şikayet dilekçesine de imza topluyor. Şu ana kadar yüz binlerce imza toplayan Uygur aktivist, dilekçeleri gerekli mercilere iletiyor.