Doğu Türkistan'ın sembolü baskılara direnişin de sembolü: 5 Mayıs Doppa Günü

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
05 Mayıs 2019, 17:58
Mehmet Berk Yaltırık
05 Mayıs 2019, 17:58

Doğu Türkistan’daki Çin baskıları Uygur Türklerinin milli sembollerini de hedef alıyor. Doğu Türkistan’ın geleneksel başlığı olan “doppa” Çin yönetimi tarafından tehlikeli görüldüğünden kamu alanlarında sıklıkla yasaklara konu oluyor.

5 Mayıs tarihi, Uygur Türklerinin günlük yaşamlarının bir sembolü olan doppanın giyildiği ve Çin’in kültür yayılmacılığına direnilen bir gün olarak kaydediliyor.

Çin rejimi tarafından Uygur Türklerinin milli hususiyetleri tehlike olarak görüldüğünden doppa giyiminin kamu ve resmi dairelerde, okullarda yasaklanmasına ilişkin birçok tedbiri bulunuyor. Örneğin 6 Mayıs 2013 tarihinde Urumçi’de lise öğrenimi gören 23 Uygur öğrencinin doppa giydikleri için okuldan uzaklaştırma cezası aldıkları biliniyor.

Doppa bir anlamda Doğu Türkistan’da zulme karşı koyma ve baskılara direnme sembolü olarak kabul gördüğü için 5 Mayıs günü bir anlamda tüm Doğu Türkistanlılar arasında sistematik baskıya meydan okuma günü olarak kaydediliyor.

Doğu Türkistan diasporası da doppalarıyla sosyal medya paylaşımlarında bulunarak soydaşlarının yalnız olmadığını, baskılara karşı birlikte karşı koyduklarını dile getiriyor.

Çin yönetiminin belirli dini ve kültürel unsurları sembolize etmesi nedeniyle Türk bayrağını ve üzerinde Türk bayrağı şekli bulunan giysileri dahi yasakladığı biliniyor.