Doğu Türkistan'da ilk defa Uygurlarda koronavirüs tespit edildi

Güncel
Oğuzhan Batur
20 Şubat 2020, 15:40
Oğuzhan Batur
20 Şubat 2020, 15:40

Doğu Türkistan’da ilk defa Uygurlarda da koronavirüs tespit edildi. Daha önce Doğu Türkistan’da Han Çinlisi kişilerde koronavirüs görülmüştü.

Doğu Türkistan’ın ikinci büyük şehri olan Kazakistan sınırına yakın Gulca şehrinin Döngmazar ilçesinde bir Uygur ailesinin dört üyesinde koronavirüs tespit edildi. Koronavirüs tespit edilen 4 kişinin kimlikleri de açıklandı. Koronavirüs taşıyan Uygurların isimleri, “75 yaşındaki Pehridin Helil, 73 yaşındaki eşi Rehangül, 51 yaşındaki Ablikim Pehridin ve 49 yaşındaki eşi Halide Memet.” şeklinde belirtildi.

YEREL ÇKP ÜYELERİ DE DOĞRULADI

Yerel Çin Komünist Partisi üyeleri sadece Pehridin Helil’in koronavirüs taşıdığını doğruladı. Çevre ilçelerin sakinlerinden biri, “Parti üyelerinden biri mahallemizdeki evleri ziyaret etti ve Döngmazar ilçesini ziyaret edip etmediğimizi sordu. Konuşmamız sırasında bir Uygur çiftin virüsü taşıdığını belirtti.” ifadelerini kullandı.

Yakın bölgelerden Pehridin Helil’i tanıyanlardan biri ise şu açıklamalarda bulundu:

“Pehridin Helil bir emekli öğretmen. Kendisi Şeyih köyünde yaşıyordu. Pehridin Helil bir cenaze merasimine katılmıştı ve memurlar o cenazeye katılanları soruşturdu. Babam Musa da onunla beraber merasimdeydi. O ve diğerleri Gulca’ya götürülüp karantina altına alındı. Parti üyeleri açık bir şekilde konuşmuyorlar.”

Şeyih köyü sakinlerinden bir başkası ise “Pehridin’in iki oğlu ve birkaç torunu vardı. Aileden dört kişinin Gulca’ya sevkedildiğini duyduk. Diğer aile üyeleri de karantina altına alındı.” dedi. Şeyih köyü parti sekreteri Abdurrahman (soyadı belirtilmemiş) da, “Pehridin’in enfeksiyon kaptığını ve Gulca şehrine gönderildiğini size söyleyebilirim. Ancak diğer üç kişide de virüs var mı ve şehre götürüldüler mi bilmiyorum.” dedi.