Doğu Türkistan'da Çin'in kültürel soykırımı: Yıkılan camiden Kuran ayetleri ayaklar altında!

Güncel
Ömer Kaya
13 Aralık 2021, 11:07
Ömer Kaya
13 Aralık 2021, 11:07

Çin Komünist Partisi (ÇKP), dinler üzerinden Çinlileştirmeyi (Sinicization) teşvik etme kararından bu yana, Doğu Türkistan’da bir çok İslami yapıya zarar verildi ve yok edildi. Çin kaynaklı sosyal medyada yayılan görüntülere göre Çinli yetkililer, Doğu Türkistan’daki camileri tek tek yıkıyor ve camilere Çinli yapı görünümü veriyor. ÇKP yönetiminin İslam karşıtı politikalarının Çin vilayetlerindeki Huy Müslüman bölgelerinde de yaygınlaşmaya başladığı görülüyor. Son olarak, Doğu Türkistan’da yaşanan kültürel soykırımı gözler önüne seren bir video sosyal medyada paylaşılmaya başladı. Görüntülerde, bir camiden alınan Kur’an-ı Kerim ayetlerinin olduğu işlemeler, bir restoranın zeminine serildi.

Doğu Türkistan’da kültürel, etnik ve dini soykırım her geçen gün kendini gösteriyor. Çin Komünist Partisi’nin İslam’ı Çinlileştirme adı altında ortaya koyduğu uygulamalar soykırımı ve asimilasyonu gözler önüne seriyor. Sistematik baskı ve asimilasyon politikalarıyla milyonlarca Doğu Türkistanlı toplama kamplarına gönderilirken, Doğu Türkistan’daki camiler de bir bir yıkılıyor. Son olarak sosyal medyada yayımlanan görüntülerde, Doğu Türkistan’daki bir caminin tahribi ve restoranın zeminine koyulan Kuran ayetleri gözler önüne seriliyor:

“ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN’DA 16 BİNDEN FAZLA CAMİYİ YIKTI”

Doğu Türkistan İnsan Hakları İzleme Derneği Genel Sekreteri Nureddin İzbasar, konu hakkında QHA’ya verdiği demeçte, “Doğu Türkistan’da toplamda 16 binden fazla camiyi yıktılar. 1949’dan 2021’e kadar toplamda 44 bin camiyi yıktılar. Doğu Türkistan’da kıymetli tarihi eserler vardı. Hepsi yıkıldı, yerle bir ettiler… Size ilginç bir örnek vereyim, 1997 senesinde Kuça’da insanlar mısır tarlasında namaz kıldığı için tüm mısır tarlası yok edildi. Buradaki aşırı düşünceyi tahayyül ediniz? Çin bize göre, dünyanın en aşırı düşüncesine sahip, en faşist yönetimidir.” değerlendirmesini yaptı.

Benzer haber: Son 3 yılda Çin yönetimi Uygurlara ait yaklaşık 8 bin 500 dini mekanı yok etti

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor.ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Ayrıca, Çin hükumeti, her ne kadar dünya kamuoyunda aksini iddia etse de Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı zorla tutuluyor. Burada, Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve zulüm politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve diğer azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya.