Doğu Türkistan’da ceza kampında 3 yıl alıkonuldu, gördüklerini anlattı

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
23 Ağustos 2020, 13:39
Mehmet Berk Yaltırık
23 Ağustos 2020, 13:39

Doğu Türkistan’da Uygur Türklerinin hedef alan sistemli baskılar bir kere daha gündeme geldi. Çin’deki ceza kampından yeni kurtulan ve güvenliği için kimliğini gizleyen bir tanık, baskıcı Çin idaresinin ihlallerini dile getirdi.

KORONAVİRÜS BAHANESİYLE İNSANLAR HAPSEDİLİYOR

Eğitim düzeyinin yüksek olduğu belirtilen tanık, Turkistan Press’in 22 Ağustos 2020’de bildirdiğine göre 3 yıl ceza kampında kaldığını, Çin idaresinin koronavirüs bahanesiyle ülkedeki tüm kentsel ve kırsal alanları tecrit ettiğini, insanlar evlerinde kapalıyken nüfusun fişlenmesi için çalışmaların yapıldığını, insanların ekonomik çöküşe itildiğini ifade etti.

Kötü şartlar altında 3 yıl ceza kampında kaldıktan sonra, sağlık nedeniyle bir yıl tıbbi bakım için gözetim altında kalma sözleşmesiyle izin alabildiğini söyleyen tanık, kendi imkanlarıyla tedavi gördüğünü söyledi.

KAMPLARDA İŞKENCE VE İSTİSMAR SIRADANLAŞTI!

Tanık, çok sayıda Uygur Türkünün tecrit altında tutulduğunu hatırlatarak bazen sorguya götürülen kadınların geri gelmediğini, gardiyanlar tarafından tecrit altındakilere uygulanan işkence, tecavüz ve çeşitli istismarın sıradanlaştığını ifade etti.

CEZA KAMPI İÇİN UYDURULAN BAHANELER

Çin Komünist Partisinin halkı kandırarak keyfi suçlamalarla tutukladığını ifade eden tanık, 2014 yılında Çinli yetkililerin “kara nüfus” olarak nitelendirdikleri nüfus kaydı olmayanlara nüfus kağıdı verileceğini söyleyerek milyonlarca insanı nüfusa aldığını, akabinde “planlı doğum” bahanesiyle halkın doğum kontrolü yasağını ihlal etmek suçlamasıyla ceza kamplarına atılmaya başladığını aktardı.

Buna göre Çinli yetkililerin tutukladıkları zengin insanları önce bankaya götürüp tüm varlıklarını ulusal istihbarata devrettirdiğini söyleyen tanık, “yoksullukla mücadele” bahanesiyle tutuklunun fakir olduğunu iddia ederek sözde “mesleki eğitim veriyoruz” görüntüsü altında insanları caza kampına attığını söyledi.