"Doğu Akdeniz'de Türkiye'yi ve Kıbrıs Türkünü dışlayan her girişim hüsranla sonuçlanacak"

27 Ağustos 2020, 12:25

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Fransız askeri uçaklarının Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) inmesine yazılı yanıtla tepki gösterdi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının bildirdiğine göre 26 Ağustos 2020 tarihinde Dışişleri Sözcüsü Hami Aksoy, Fransız askeri uçaklarının Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) inmesi hakkındaki soruyu yazılı yanıtladı.

1960 ANTLAŞMALARI’NA AYKIRI

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Fransız askeri uçaklarının; GKRY, Yunanistan ve İtalya’yla birlikte gerçekleştirilen bir tatbikat bahanesiyle GKRY’ye inmesi ve bu uçakların geçici veya sürekli olarak adaya konuşlandırılmasının, 1960 Antlaşmaları’na aykırı olduğunu vurgulayarak, şöyle bildirdi:

“Kıbrıs Adası’nın garantörü olmayan Fransa, bu tutumuyla, Doğu Akdeniz’deki mevcut gerginliklerden sorumlu olan Rum-Yunan ikilisini, tehlikeli bir biçimde gerginliği daha da tırmandırma yönünde teşvik etmektedir.

Bir kez daha hatırlatıyoruz: Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi ve Kıbrıs Türkünü dışarıda bırakmaya çalışan her girişim hüsranla sonuçlanacaktır.”

FRANSA VE GKRY’NİN ULUSLARARASI ANLAŞMALARA AYKIRI ANLAŞMASI

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile Fransa arasında 2017’de imzalanan savunma iş birliği anlaşması 1 Ağustos 2020 itibarıyla yürürlüğe girdi.

Fransa ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Savunma Bakanları arasında imzalanan savunma işbirliği anlaşması ile Fransa’nın, Rum kesimindeki Mari bölgesinde bulunan Evangelos Florakis Deniz Üssü’nden faydalanması sağlandı.

Fransa’nın Türkiye’ye karşı açık düşmanlık ifadesi sayılan bu anlaşma 1959 ve 1960 yıllarında yapılan Londra ve Zürih Anlaşmalarının açık ihlali anlamına geliyor.

Her iki anlaşma uyarınca, Ada’nın tek başına sahibi olmayan GKRY, bu tür anlaşmalar yapmaya sahip ve yetkili değil. Türkiye, geçmişte de olduğu gibi uyarılarını, Fransa ve Rum Yönetimi arasında 1 Mart 2007 tarihinde Askeri İşbirliği Anlaşması imzalanması ardından yaptığı gibi gerektikçe yineliyor.

Doğu AKDENİZ
Fransa
GKRY