Dnipro’ya Türk çıkarması

16 Eylül 2019, 23:32

Türkiye’nin Ukrayna Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere ve beraberindeki Türk heyeti Ukrayna’nın dördüncü büyük kenti Dnipro’yu, Şehir Günü vesilesiyle ziyaret etti.

Ziyarete bölgede faaliyet gösteren Türk iş dünyası temsilcileri ve Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin de katılımıyla Belediye Başkanı Boris Filatov’la bir araya gelerek ikili işbirliği imkânları ele alındı. Toplantıda ayrıca Ankara Büyükşehir ile Dnipro Belediyeleri arasında Dostluk ve İşbirliği Protokolü imzalandı.

Büyükelçi Güldere, ziyarete ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı:

Dnipropetrovsk Vilayet Meclisi Başkanı Hlib Prihunov ve Vali Yardımcısı Iryna Hrytsay’la keza işadamlarımız eşliğinde bir araya gelerek, potansiyel işbirliği alanları ile yatırım imkanlarını ele aldık, işadamlarımızın talep ve sorunlarını ilettik

KIRIM TATARLARI İLE BİR ARAYA GELİNDİ

Dnipro’ya “roket şehri” takma adını veren, Ukrayna Devlet Uzay Ajansı’na bağlı Yujmaş makine yapım şirketi ile Yujnoye tasarım şirketini ziyaret ettik, şirket yetkililerini Türkiye Uzay Ajansı hakkında bilgilendirdik, muhtemel işbirliği başlıkları üzerinde durduk. Dnipro bölgesinde yaşayan Kırım Tatar soydaşlarımızla bir araya gelerek taleplerini ve sorunlarını dinledik, kendilerine olan desteğimizi yineledik. Dnipro ve Zaporijya kentlerinde faaliyet gösteren Türk işadamlarımızla buluşarak, karşılaştıkları temel sorunlar ile başlıca taleplerini dinledik, bölgedeki iş imkanlarını değerlendirdik.

Ziyaretimiz kapsamında ayrıca, Dnipro ile aynı vilayet içerisinde yer alan, ülkenin önemli metalürji ve sanayi merkezlerinden Krıvıy Rih kentini ziyaret ederek, işadamlarımız eşliğinde Belediye Başkanı Yuriy Vilkul’la görüştük.

Dnipro’ya ev sahipliği için teşekkür ederiz. Dnipro halkının Şehir Günü kutlu olsun!

Boris Filatov
Dnipro
Şehir Günü
Ukrayna Büyükelçisi
Yağmur Ahmet Güldere
Bunlara da bakın: