Dnipro Kırım Tatar Derneği kentte dini kültür merkezi açmayı planlıyor

16 Eylül 2019, 10:59

Ukrayna’nın Dnipro kentinde yaşayan Kırım Tatarları kentteki 1911 yılında inşa edilen camiyi restore ederek ona bağlı bir dini kültür merkezi oluşturmayı planlıyor.

Dnipro Kırım Tatar Derneği temsilcileri Türkiye’nin Kıyiv (Kyiv) Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere başkanlığındaki Türk heyetiyle bir araya geldi. Dnipro Kırım Tatar Derneğinden, Kırım Haber Ajansına (QHA) iletilen açıklamada görüşmede Türkiye’nin cami restorasyon projesine destek vermesi konusunun ele alındığı bildirildi.

Açıklamada, “Camiye bağlı İslam Dini ve Kültür Merkezi oluşturmayı planlıyoruz. Merkez kent sakinlerinin kültür hayatının zenginleştirilmesine yardımcı olacak ve kültürler arası diyalogu güçlendirmeye yardımcı olacak.” denildi.

Kırım Tatar Derneği Dnipro’da açacağı dini kültür merkezinde Kırım Tatar ve Türkçe sınıfları açmayı ve başka eğitim, kültür projeleri geliştirmeyi planlıyor.

Temmuz 2018’de Dnipro şehri Belediye Meclisi, 20. yüzyılın başlarında yerel Kırım Tatar tüccarların yardımıyla inşa edilen ve sonradan çocuk spor okulu olarak kullanılan cami binasını Müslümanlara iade etme kararı almıştı.

cami
Dnipro
Kırım Tatarları
Bunlara da bakın: