Dmıtro Kuleba: Ukraynalı çocuklar Rus bombalarının altında ölmeye devam ettiği sürece yaptırımların sayısı yetmez!

Güncel
Manas
15 Mart 2022, 00:45
Manas
15 Mart 2022, 00:45

İşgalci Rus birliklerinin Ukrayna’ya saldırdığı tarihten bu yana, dünyanın çeşitli ülkeleri tarafından Rusya’ya karşı 3 bin 612 kısıtlayıcı önlem alındı. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba çevrimiçi verdiği bir brifingde, 2014 yılından bu yana uygulanan kısıtlamalarla birlikte Rusya’ya uygulanan toplam yaptırım sayısının 6 bin 366 olduğunu dile getirdi. Bakan Kuleba, “İşgalcilerin saldırganlığını durdurmanın tek yolu; Rusya’ya daha çok yaptırım yapıp ekonomisini bloke etmek gerek.” dedi.

Rus ordusunun Ukrayna’ya yönelik savaş açmasından bu yana 20 gün içinde çeşitli ülkeler Rusya’ya yönelik yaptırımlar uygulamaya devam ediyor. Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Ukraynalı ortaklar tarafından uygulanan yaptırımların Rusya için acı verici olduğunu kaydetti. Ancak Rusya üzerindeki baskının daha da artırılmasının altını çizdi. Ayrıca Rus ekonomisini yaptırımların sayısını çoğaltmakla ancak savaşın durdurulabileceğin vurguladı.

KULEBA: UKRAYNALI ÇOCUKLAR RUS BOMBALARININ ALTINDA ÖLMEYE DEVAM ETTİĞİ SÜRECE YAPTIRIMLARIN SAYISI YETMEZ!                         

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, dünya topluluğunun dikkatine, “Ukraynalı çocuklar Rus bombalarının altında ölmeye devam ettiği sürece yaptırımların sayısı yetmez!” ifadesini kullandı. Bakan ayrıca, yaptırımların Rus şirketlerinin yanı sıra bireyler ve tüzel kişilere de karşı uygulanacağını söyledi.

KULEBA: RUS PETROLİ İLE GAZI, UKRAYNA KANINA BULANMIŞTIR

Bakan Kuleba, Ukrayna, Rusya’dan petrol ve gaz alımına ambargo getirilmesinde ısrar ettiğini dile getirerek, “Rus petrol ve gazı, Ukrayna kanına bulanmıştır.” değerlendirmesinde bulundu. Ayrıca Bakan, “Özellikle dünya limanları Rus gemilerine kapatılmalı ve yeni Rus bankalarının SWIFT sisteminden bağlantısı kesilmelidir.” dedi.