Dmıtro Kuleba: Ukrayna hiçbir zaman Moskova'nın kuklalarıyla müzakere yürütmeyecek

Güvenlik
Anife Bilal
28 Nisan 2021, 11:30
Anife Bilal
28 Nisan 2021, 11:30

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, “Donbas sorunlarını” çözmek için Ukrayna yönetiminin sözde Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetleri liderleriyle görüşmesi gerektiği yönündeki açıklamasını değerlendirdi. Kuleba, Ukrayna’nın doğusunda Rus yanlısı ayrılıkçı teröristlerce yasa dışı olarak oluşturulan sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti (LNR) ve sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti (DNR) liderleriyle doğrudan müzakerelerin yapılmasının mümkün olmadığını vurguladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, BBC News World ile yaptığı röportajda sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti (LNR) ve sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti (DNR) oluşumlarının Kremlin tarafından yönetildiğini hatırlatarak, “Çatışmayı çözecek anahtar Moskova’da bulunuyor” ifadelerini kullandı.

“MOSKOVA’NIN KUKULALARIYLA MÜZAKERE ETMEYECEĞİZ”

Ukrayna’nın teröristlerle müzakere etmeyeceğini vurgulayan Kuleba, “Bu geçmeyeceğimiz bir kırmızı çizgidir. Cumhurbaşkanı bu konuda çok kararlı. Hepimiz Rusya’nın Ukrayna’ya saldırdığını biliyoruz. Hepimiz çatışmayı çözme anahtarının Moskova’da bulunduğunu biliyoruz. Onların kuklalarıyla müzakere etmeyeceğiz.” dedi.

PUTİN ZELENSKIY’İ MOSKOVA’YA DAVET ETTİ

Bilindiği üzere daha önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın görüşme çağrısına yanıt vererek, ikili ilişkileri müzakere etmek için uygun bir zamanda Zelenskıy’i Moskova’da ağırlamaya hazır olduğunu belirtti. Öte yandan Putin, “Donbas sorunlarını” çözmek için Ukrayna yönetiminin sözde Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetleri liderleriyle görüşmesi gerektiğini ifade etti.