Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Lavrov ile görüşmek üzere Antalya'ya geldi

Güncel
Manas
10 Mart 2022, 01:17
Manas
10 Mart 2022, 01:17

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba’nın Türkiye’ye geldiğini açıkladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba’nın, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşme gerçekleştirmek üzere bugün Türkiye’ye geldiği ifade edildi. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan duyuru haricinde, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’nın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımıyla Antalya’daki Diplomasi Forumu’nda bir araya geleceğini duyurdu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu önceki gün, Antalya’da 10 Mart 2022 tarihinde Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba’nın katılacağı bir üçlü zirvenin yapılacağını duyurmuştu. Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Lavrov ile ilgili açıklamasında, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un iki yıldır ikili görüşmeden kaçtığını belirterek, “Şimdi aniden kabul etti, belki bir şey iletmek istiyor. Dinleyeceğiz ama Lavrov’un Ukrayna’ya yönelik saldırganlığın mimarlarından olduğu anlayışıyla onunla konuşacağım” demişti.

Çavuşoğlu: Lavrov ve Kuleba ile Antalya'da... | Rudaw.net

RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ MARİYA ZAHAROVA’DAN RESMİ AÇIKLAMA GELDİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Antalya Diplomasi Forumunda beklenen görüşmeye dair resmi açıklamayı gerçekleştirdi.

Mariya Zaharova, “Türk liderinin girişimleriyle Rusya Devlet Başkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesi sırasında varılan anlaşmaya göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba arasında Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımıyla görüşme gerçekleşecek.” ifadesini kullandı.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: ÖNCELİĞİMİZ ATEŞKES

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan’ın başkent Bakü’de Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşme kapsamında, Rusya-Ukrayna savaşına dair açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, Rusya Ukrayna krizine dair açıklamalarda bulunarak, “Bizim önceliğimiz ateşkes. Aynı zamanda insani koridorların açılması için çalışıyoruz.” dedi.