Dmıtro Kuleba: Kırım Platformu'nda kabul edilecek sonuç bildirisi tamamlanmak üzere

Haberler
E. K.
28 Temmuz 2021, 16:43
E. K.
28 Temmuz 2021, 16:43

Kırım Platformu’nun Açılış Zirvesi’ne katılacak ülkelerin, zirvenin neticesinde kabul edilecek olan Kırım Bildirisi’nin onayını tamamlamak üzere olduğu bildirildi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, söz konusu belgenin, Ukrayna için büyük önem taşıyan ana maddeleri içereceğini ifade etti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, 23 Ağustos 2021 tarihinde Kıyiv’deki Kırım Platformu Açılış Zirvesi’ne katılacak olan ülkelerin, zirvenin neticesindeki bildirinin onayını tamamlamak üzere olduğunu dile getirdi. Bugün Kıyiv’de yapılan bilgilendirme toplantısında konuşan Kuleba, “Kırım Deklarasyonu onaylanmak üzere. Bu, Ukrayna için önemli temel maddeleri içerecek sonuç belgesi… Kırım Platformu Açılış Zirvesi’nde final çizgisine çıktık.” dedi.

UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANI KULEBA, ZİRVEYE İLİŞKİN SON DEĞERLENDİRMELERİ PAYLAŞTI

Zirvenin “tek seferlik” bir etkinlik olmayacağını, zirveden sonra da birçok düzeyde düzenli çalışmalar yapılacağını kaydeden Kuleba, Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanınmama politikası, yaptırımlar, Azak Denizi-Karadeniz bölgesinde güvenlik, insan haklarının korunması ve uluslararası insancıl hukuka uyulması, ilhakın ekolojik ve ekonomik sonuçları olmak üzere beş öncelikli alanda platformun uzun vadeli çalışma konseptinin hazırlandığını belirtti.

Bakan Kuleba, “Ukrayna ortaklardan yardım beklemekle kalmıyor, aynı zamanda bölgede ve dünyada güvenliği yeniden sağlamak için ortak çözümler sunuyor. Kırım’ın işgalden kurtarılması konusundaki ilerleme, uluslararası toplumun Avrupa’daki donmuş çatışmaları çözmeye yönelik daha kapsamlı politikasının önemli bir unsuru olarak hizmet edecek.” ifadelerini kullandı. Kuleba, Kırım Platformu’nun Kırım’ı Rusya için kaldırılamaz bir yük haline getireceğini kaydetti.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Dmıtro Kuleba, 28 ülke ve uluslararası kuruluşun, Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde yapılacak olan Kırım Platformu Açılış Zirvesi’ne katılımlarını teyit ettiğini bildirmişti.