Dmıtro Kuleba: Kırım'da suyla ilgili bir insani felaket yaşanmıyor

Haberler
Anife Bilal
14 Ağustos 2020, 21:26
Anife Bilal
14 Ağustos 2020, 21:26

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Kırım’daki insani ihtiyaçlara kullanılan suyun yetersizliği iddiasının, Rus propagandası tarafından uydurulduğunu vurguladı.

“KIRIM’DA YAŞAYANLARIN SUYA ERİŞİMİ VAR”

Ukrayna Radyosu’na konuşan Kuleba, işgal edilen Kırım’daki su sorununu değerlendirerek, “Kırım’da su ile ilgili insani bir kriz yaşanmıyor. Askeri üsler ve sanayi ihtiyaçları için su yetersiz. Kırım’da yaşayan insanların suya erişimi var. Bu yüzden insani krizi iddiasının tekrar dile getirilmesi Rus propagandasının işi. Şüphesiz ki, insanlar zarar görmeye başlarsa bizim onlara yardım etme yolları aramamız gerekecek. Fakat, çok net altını çizmek istiyorum. Uluslararası hukuka göre işgal altındaki topraklardaki durumdan tamamen işgalci devlet sorumlu. Bu kadar. Dolayısıyla biz çok sakin ve net bir şekilde ancak Kırım işgalden kurtarıldıktan sonra yarımadaya su temin edeceğimizi söylüyoruz.” diye anlattı.

“KIRIM’DA ASIL SORUN SU DEĞİL!”

Bilindiği gibi, Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal verdiği bir röportajda, işgal edilen Kırım’da insani bir felaketin yaşanması durumunda, Ukrayna’nın yarımadaya su temin etmeye hazır olduğunu ifade etti. Öte yandan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Rus işgali altındaki Kırım’daki insani felaketin 6 yıldır devam ettiğini ve asıl sorunun su olmadığını hatırlatmıştı.