Dışişlerinden, Los Angeles Başkonsolosunun katili terörist Sasunyan’ın şartlı tahliyesine tepki

28 Aralık 2019, 16:38

Türk Dışişleri, Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan’ın katili terörist Hampig Sasunyan’ın şartlı tahliye talebinin kabul edilmesini kınadı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, ABD’de 1982’de Los Angeles Başkonsolosu Arıkan’ı katleden terörist Hampig Sasunyan’ın şartlı tahliye talebinin kabul edilmesini yazılı bir açıklama yaparak kınadı.

Bakanlığın açıklmasında, karara ilişkin 28 Ocak 1982 tarihinde Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan’ı hain bir saldırıyla katleden terörist Hampig Sasunyan’ın şartlı tahliye talebinin, tüm girişimlerine rağmen, 27 Aralık 2019 tarihinde Kaliforniya’da gerçekleşen duruşmada kabul edildiği esefle öğrenildiğini kaydederek, “Kaliforniya Valisi’nin onayına tabi ve temyize açık bulunan bu kararı kuvvetle kınıyor ve reddediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

TERÖRİZMLE MÜCADELEDE İŞBİRLİĞİ RUHUNA AYKIRI

Açıklamada, “Görevi başında şehit edilen diplomatımızın katilinin salıverilmesinin önünü açan bu karar, evrensel hukuk ilkeleri ve adalet anlayışına aykırılık teşkil ettiği gibi terörizmle mücadelede işbirliği ruhuyla da bağdaşmamaktadır.” ifadeleriyle terörle mücadeledeki aykırılıklara vurgu yapıldı.

Bakanlığın açıklamasında Sasunyan’ın, Türk düşmanlığıyla beslenen çarpık bir ideolojiye dayanarak, planlı ve kasıtlı olarak işlediği ve mahkumiyeti müddetince hiçbir pişmanlık emaresi sergilemediği bu eylemi basit bir cinayet değil, bir nefret suçu ve terörist bir eylem olduğuna vurgu yapıldı.

Açıklama şöyle devam etti:

“Ermeni terörist örgütlerinin saldırılarında 31’i diplomat 58 vatandaşını şehit veren Türkiye, nefret suçlarının yeniden tırmanışa geçtiği ve uluslararası dayanışmaya en çok ihtiyaç duyulan günümüzde son derece tehlikeli bir emsal teşkil edecek olan bu vahim kararın uygulanmaması için tüm itiraz yollarını kullanacaktır. Bu çerçevede en önemli sorumluluk, benzer kayıplar yaşamış olan ABD makamlarındadır. Bu vesileyle şehit diplomatımız Kemal Arıkan ve terör kurbanı tüm şehitlerimizi bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.”

ABD
Hampig Sasunyan
Los Angeles
Türkiye
Türkiye Dışişleri Bakanlığı
Bunlara da bakın: