Dışişlerinden BMGK'ye: Uluslararası toplum Kıbrıs Rum yönetiminin yanıltıcı propagandasını değil, Ada’daki gerçekleri dikkate almalı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Ekim 2020, 13:35
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Ekim 2020, 13:35

KKTC’nin kapalı Maraş’ın sahil şeridini halka açma kararını kapalı oturumda görüşen olan BM Güvenlik Konseyi, Yavruvatana bu karardan geri adım atılması çağrısında bulundu. Türkiye Dışişleri Bakanlığı ise bu BM Güvenlik Konseyinin kararından derin endişe duyduğunu ve bu eylemden geri adım atılmasını istedi. Türkiye, Ada’da tansiyonu yükseltecek tek taraflı adımlardan kaçınılması çağrısı yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK), “Kıbrıs’ta Durum” başlıklı oturumuna ilişkin, “Uluslararası toplum Kıbrıs Rum yönetiminin yanıltıcı propagandasını değil, Ada’daki gerçekleri dikkate almalı ve gelişmeleri önyargısız şekilde değerlendirmelidir.” ifadelerini kullandı.

İlgili haber: BM Güvenlik Konseyi’nden KKTC’ye Rum yanlısı “kapalı Maraş” çağrısı 

Dışişleri Bakanlığı, 9 Ekim 2020’de BMGK’nın, “Kıbrıs’ta Durum” başlıklı oturumuna ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Bakanlığın açıklamasında, BMGK’nın dün yaptığı oturumda Kapalı Maraş bölgesindeki son gelişmeleri ele aldığı ve bu çerçevede Konsey tarafından bir başkanlık açıklaması yayınlandığına değinilerek, Türkiye’nin, konuyla ilgili olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanlığınca yapılan açıklamayı tamamıyla desteklediği vurgulandı.

Söz konusu açıklamadaşu ifadelere yer verildi:

“BMGK KARARLARINA AYKIRI İDDİASI GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR”

“Kıbrıs Türk makamlarının KKTC toprağı olan Kapalı Maraş bölgesine dair açıkladıkları karar, kullanıma açılan bölgede herhangi bir mağduriyete yol açmamaktadır. Bölgenin statüsünde bir değişiklik yapılmamaktadır. Dolayısıyla, bu kararın BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olduğu iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Uluslararası toplum Kıbrıs Rum yönetiminin yanıltıcı propagandasını değil, Ada’daki gerçekleri dikkate almalı ve gelişmeleri önyargısız şekilde değerlendirmelidir.

“STATÜKONUN DEVAMINI SAVUNMAK KIBRIS MESELESİNE YARDIM OLMAYACAK”

Statükonun devamını savunmak ne Kıbrıs Adasının ortak sahibi iki halka fayda sağlayacak ne de Kıbrıs meselesinin çözümüne yardımcı olacaktır.”

Toplantı sonrası BMGK tarafından yapılan ortak açıklamada, kapalı Maraş’ın statüsünün BMGK kararlarındaki geçerliliğini koruduğu ve bu kararlara uygun olmayan hiçbir eylemde bulunulmaması gerektiği belirtilerek, şu ifadeler kaydedilmişti:

”BM Güvenlik Konseyi, 6 Ekim’de Ankara’da kapalı Maraş’ın sahil şeridinin açılmasına yönelik açıklamadan derin endişe duyuyor, bu eylemden geri adım atılması ve Ada’da tansiyonu yükseltecek tek taraflı adımlardan kaçınılması çağrısı yapıyor.”