Dışişleri Sözcüsü Aksoy, ABD'nin Ayasofya açıklamasına tepki gösterdi

Haberler
Ozan Barış Erim
02 Temmuz 2020, 10:06
Ozan Barış Erim
02 Temmuz 2020, 10:06

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığının Ayasofya hakkındaki açıklamalarına ilişkin aktarılan soruya yazılı cevap verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan Ayasofya açıklamalarını hayretle karşıladıklarını belirten Aksoy, anayasa ve kanunlarla güvence altında olan din ve inanç özgürlüğünün tüm vatandaşlar için ayrım gözetmeksizin korunması doğrultusunda sessiz devrim niteliğinde adımlar atıldığını vurguladı.

“AYASOFYA İLE İLGİLİ HER ZAMAN HASSASİYET YAŞIYORUZ”

Aksoy, Ayasofya da dahil tüm kültürel varlıkların en titiz şekilde korunduğuna dikkat çekerek, “Ayasofya’nın tarihi, kültürel ve manevi değerini de fethederek ülkemizin mülkiyetine aldığımız günden bu yana hassasiyetle yaşatıyoruz.” ifadesini kullandı.

“UYARI ŞEKLİNDE KONUŞMAK KİMSENİN HADDİNE DEĞİL”

Ayasofya’nın, Türkiye topraklarında yer alan bütün kültür varlıkları gibi Türkiye’nin mülkiyetinde olduğunu hatırlatan Aksoy, “Ayasofya üzerinde her türlü tasarruf yetkisi yine Türkiye’nin egemenlik hakları çerçevesinde içişlerimizi ilgilendiren bir konudur. Tabiatıyla herkes kendi düşüncesini söylemekte serbesttir ancak egemen haklarımız konusunda ‘uyarıyoruz, dikte ediyoruz’ üslubuyla konuşmak kimsenin haddine değildir.” dedi.