Dışişleri Bakanlığından İtalya ve Rum Yönetimi'ne sert tepki

30 Ocak 2020, 20:00

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, İtalya ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine yönelik yaptığı açıklamaya ilişkin, “Kıbrıs Türklerinin hakları garanti altına alınıncaya kadar, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO) söz konusu ruhsatlardaki faaliyetlerini devam ettireceğini” bildirdi.

Sözcü Aksoy, İtalya ve GKRY dışişleri bakanlarının, Doğu Akdeniz konusunda yaptıkları ortak açıklama hakkındaki soruya yazılı cevap verdi. Dün yapılan açıklamayı özellikle İtalya bakımından talihsiz bir açıklama olarak gördüklerini belirten Aksoy, Kıbrıs Türklerinin, Kıbrıs Adası’nın ortak sahibi olarak doğal gaz ve petrol kaynakları üzerinde eşit hakları bulunduğunu daha önceden defalarca vurguladıklarını anımsattı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) hükumetinin bu haklara dayanarak 2011 yılında TPAO’ya arama ve çıkarma ruhsatları verdiğine dikkati çeken Aksoy, bu ruhsatlarda devam eden araştırma ve sondaj faaliyetlerinin, Türkiye’nin değil, Kıbrıs Türklerinin haklarının korunmasına yönelik olduğunun altını çizdi.

“DOĞU AKDENİZ’DE HEM KENDİ HEM DE KIBRIS TÜRKLERİNİN HAKLARINI KARARLILIKLA KORUMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Türkiye’nin Libya ile deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin imzalanan mutabakat muhtırasına yönelik eleştirileri de tamamen reddettiklerini belirten Aksoy, “Bu bağlamda gerek İtalya’nın gerek diğer Avrupa Birliği (AB) üyelerinin GKRY ile Mısır arasında 2003’te yapılan sınırlandırma anlaşmasına sessiz kalmış olmaları da bu ülkelerin izledikleri mevcut politikanın ne kadar çelişkili ve tutarsız olduğunu da göstermektedir. Doğu Akdeniz’de hem kendi hem de Kıbrıs Türklerinin haklarını kararlılıkla korumaya devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI
GKRY
İtalya
Bunlara da bakın: